Łączna liczba wyświetleń

sobota, 6 czerwca 2015

TIRAMISU



Tiramisu – deser, który składa się z warstwy biszkoptu nasączonej bardzo mocną kawą espresso oraz likierem Amaretto, na którą nakłada się warstwę kremu z sera mascarpone, jajek, cukru i śmietany, a całość posypuje się warstwą grubo zmielonych płatków gorzkiej czekolady.
Deser ten podaje się bardzo silnie schłodzony, zwykle do kawy espresso. Tradycyjnie tiramisu spożywa się we Włoszech na drugie śniadanie – zwłaszcza w upalne dni.
Istnieje co najmniej kilkadziesiąt różnych przepisów na tiramisu, które we Włoszech występuje w wielu regionalnych odmianach. Deser ten przyjmuje najróżniejsze rozmiary i kształty, choć na ogół jest to prostokątne lub okrągłe ciastko o rozmiarach zbliżonych do polskich wuzetek.
Istnieje wiele teorii na temat historii tego deseru. Do miana stolicy tiramisu pretendują: Wenecja, skąd pochodzi twarożek mascarpone, Treviso, Siena i Florencja. Każde z tych miast ma własny przepis na jego wykonanie i uważa go za najlepszy. Jedna z legend, szczególnie popularna w Sienie, głosi, że twórcą tego deseru był władca Toskanii Cosimo III de' Medici, który zwykł go serwować na nudnych posiedzeniach rady księstwa. W Wenecji twierdzi się natomiast, że tiramisu było od niepamiętnych czasów ulubioną potrawą dożów i to na długo przed tym, jak rodzina Medici stała się wpływowa.
Tiramisu zrobiło międzynarodową karierę dopiero za sprawą II wojny światowej, kiedy to włoscy żołnierze przebywający w alianckiej niewoli otrzymywali ów deser w paczkach nadsyłanych z domów.


Składniki


  • 2 jajka (można dodać więcej żółtek)
  • 250 g serka mascarpone
  • 125 ml mocnej, wystudzonej kawy
  • 13 dag podłużnych biszkoptów
  • łyżka kakao
  • likier amaretto
  • 50 g cukru pudru
  • wino Marsala (sycylijskie)

Przygotowanie


Przyrządzić 200 ml mocnej kawy – najlepiej espresso. Do kawy wlać 2–6 łyżek amaretto. Ostudzić.

Oddzielić żółtka od białek. Ucierać mikserem żółtka z cukrem, by były białe. Do żółtek dodawać partiami ser mascarpone oraz łyżkę wina marsala. Połączyć masę tak, by nie było w niej grudek. Ubić na sztywno białka. Bardzo delikatnie przekładać ubite białka do masy serowo-żółtkowej. Delikatnie mieszać do uzyskania jednolitej puszystej masy.

Kiedy kawa wystygnie, każdy biszkopt umoczyć bardzo krótko w mieszance kawowej. Biszkopty układać na dnie formy tak, by utworzyły jednolitą warstwę.

Nałożyć warstwę przygotowanego przez nas kremu. Krem posypać z wierzchu przesianym przez sitko kakao. W identyczny sposób wykonać drugą warstwę biszkoptów i kremu.

Odstawić do lodówki na dzień. Tuż przed podaniem posypać z wierzchu dużą ilością gorzkiego kakao.


30.png

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz