Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 21 czerwca 2015

Grenlandia - 21 czerwca Najdłuższy Dzień w Roku

Skaliste wybrzeże wyspy
Grenlandia – autonomiczne terytorium zależne od Danii położone na wyspie o tej samej nazwie w Ameryce Północnej, o obszarze 2 166 086 km² (największa wyspa na świecie), pokrytej w 81% przez lądolód grenlandzki (410,4 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 56 282 (według stanu ze stycznia 2014). Przeważającą część (89%) mieszkańców Grenlandii stanowią Inuici.
 Flaga Grenlandii  Herb Grenlandii
Stolicą Grenlandii jest Nuuk (duńska nazwa Godthåb). Nuussuaq-district-nuuk-aerial.jpg
Nuuk-centrum.jpg
W 1978 duński parlament przyznał Grenlandii autonomię. W 1982 odbyło się referendum, w którym mieszkańcy opowiedzieli za wystąpieniem z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Grenlandia wystąpiła z niej w 1985 i nie jest obecnie – w przeciwieństwie do Danii – członkiem Unii Europejskiej. Jest to jedyne miejsce, które w swoim czasie było w UE lub jej protoplaście i wystąpiło z niej. Grenlandia jest członkiem Rady Nordyckiej.
Na wyspie jest 13 miast liczących ponad tysiąc mieszkańców, z których największe to Nuuk (15,5 tys.), Sisimiut (5,5 tys.)
  Centrum miasta
i Ilulissat (4,5 tys.).
 Ilulissat
Aappilattoq
Aappilattoq
Alluitsup Paa
Alluitsup Paa
Ilulissat
Ilulissat
Ittoqqortoormiit
Ittoqqortoormiit
Kangaamiut
Kangaamiut
Kullorsuaq
Kullorsuaq
Widok na Kulusuk
Kulusuk
Hotel Heilmann Lyberth, Maniitsoq-1.jpg
Maniitsoq
Naajaat
Naajaat
Nutaarmiut
Nutaarmiut
Oqaatsut
Oqaatsut
Centrum miasta
Paamiut
Sermiligaaq
Sermiligaaq
Siorapaluk
Siorapaluk
Tasiilaq
Tasiilaq
Tasiusaq
Tasiusaq
Qaanaaq
Qaanaaq
Qaarsut and Uummannaq's mountain.jpg
Qaarsut
Qeqertaq
Qeqertaq
Qaqortoq
Qaqortoq
Qeqertarsuaq
Qeqertarsuaq
Qeqertarsuatsiaat
Qeqertarsuatsiaat
Ukkusissat
Ukkusissat
Wieczorna panorama północno-zachodniej części miasta
Upernavik
Uummannaq w 2009 roku
Uummannaq
Przeważająca część ludności Grenlandii zamieszkuje południowo-zachodnią część kraju, gdzie warunki klimatyczne są najkorzystniejsze. Około 40% ludności to mieszkańcy licznych osad lub niewielkich miejscowości, położonych wokół wybrzeży Grenlandii. Około 25% całej populacji mieszka w stolicy kraju – Nuuk.

Wyspa ta leży w północnej części Oceanu Atlantyckiego i jest częścią Ameryki Północnej. Od reszty kontynentu oddziela ją Cieśnina Davisa, Smitha, Robesona, Lancaster oraz Morze Baffina. Najdalej położonym na północ punktem jest Przylądek Morris Jesup, a na południe Przylądek Farvel. Od wschodu Cieśnina Duńska oddziela ją od innej wyspy, Islandii. Najwyższym szczytem tej wyspy jest Góra Gunnbjørna 3700 m n.p.m., 
 Góra Gunnbjørna
grubość lodu w czaszy lodowca dochodzi do 3500 m. Wybrzeże typu fiordowego z licznymi przybrzeżnymi wyspami. Większa część Grenlandii leży w północnym kole podbiegunowym.
Góra Uummannaq (1170m) widziana z Uummannaq Fjord
Góra Uummannaq (1170m) widziana z Uummannaq Fjord
Jeden z grenlandzkich fiordów z widocznym jęzorem lodowcowym
Wystający spod lądolodu ośnieżony szczyt górski – Cone
Greenland-sydkap hg.jpg Greenland scoresby-sydkapp2 hg.jpg Greenland-soresby-coast hg.jpg Greenland, Rhode Fjord (js)3.jpg Greenland-iceberg hg.jpg
Flora Grenlandii jest uboga. Na jej terenie spotkać można ok. 500 gatunków roślin wyższych oraz 3000 gatunków mchów, porostów i glonów.
Roślinność na Grenlandii występuje tylko w miejscach, które choć przez krótki czas w ciągu roku są wolne od pokrywy lodowej. Zasadniczy typ roślinności porastającej te obszary stanowią różne typy tundry oraz łąki. Tundra na południu złożona jest z różnych gatunków traw, mchów, porostów i roślin zielnych, a na północy tylko z mchów i porostów. Na samym południu kraju występują także krzewy i karłowate gatunki drzew, m.in. brzozy (osiągające 10 m wysokości), olchy, wierzby (sięgające 4 m), jarzębiny, jałowce, zaś wybrzeże położone na północnym skraju wyspy (powyżej 80° szerokości geograficznej) jest praktycznie pozbawione roślinności.

Na wybrzeżach żyją m.in. renifery, 
Renifer
piżmowoły, 
lemingi, 
Leming właściwy (Lemmus lemmus)
niedźwiedzie polarne,  
 
pieśce (lisy polarne),  
 
wilki polarne, 
Wilk polarny
zające polarne,  
 Zając polarny
gronostaje, 
 Gronostaj
a także ptaki – m.in. pardwy,  
 Pardwa mszarna wiosną
sowy śnieżne, 
Puchacz śnieżny
edredony, 
edredon Somateria mollissima
gęsi i mewy. Morze w pobliżu wyspy zamieszkane jest przez liczne ryby (np. łososie, dorsze, rekiny i mallotusy), a także duże ssaki morskie (około 30 różnych gatunków, m.in. wale grenlandzkie, narwale, białuchy, 
Białucha zawdzięcza nazwę niezwykłej barwie
morsy oraz kilka gatunków fok, np.: grenlandzka, 
 Juvenile Harp Seal (8590145751).jpg
wąsata,  
 Foka wąsata
obrożna (nerpa) 
itd.). Ponadto grenlandzkie wody zamieszkują liczne gatunki drobnych zwierząt (tzw. kryl), stanowiących pożywienie kręgowców, a spośród nich największe znaczenie mają krewetki.

Na Grenlandii żyje ok. 700 gatunków owadów i pajęczaków: liczne komary, motyle, trzmiele i pająki.
Greenland 5, Ilulissat, street scene with children.jpg Tasiilaq Harbour Greenland.jpg Tasiilaq - Greenland summer 2009.jpg Igaliku Ruinen.JPG Miasto Uummannaq (z lewej) i góra Uummannaq (1175 m), od której miasto wzięło swą nazwę Ilulissat-Eisfjord 3.jpg Icy Waters Greenland (3763564597).jpg Glacier Cruise East Greenland (5563144918).jpg Widok na fiord z Kangilinnguit Widok na Arsuk z morza Tasersuaq lake in summer 2010 (6).JPG Kangerluatsiarsuaq in summer (12).JPG Amitsorsuaq lake in summer 2010 (5).JPG Russells-gletscher-kangerlussuaq-greenland.jpg Akuliarusiarsuup-kuua-sugarloaf-ravine-greenland.jpg Greenland Kangerlussuaq icesheet.jpg Aajuitsup Tasia in summer 2010 (4).JPG Aajuitsup Tasia in summer 2010 (1).JPG Tacan near Kangerlussuaq (10).JPG Tacan near Kangerlussuaq (7).JPG Tacan near Kangerlussuaq (8).JPG

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz