W 1896 roku gorzowski przedsiębiorca Hermann Paucksch (właściciel firmy: Maschinenbauanstalt und Dampfkesselfabrik H. Paucksch AG - Budowa maszyn i kotłów parowych H.Paucksch SA) ufundował nazwaną jego imieniem fontannę uruchomioną w 1897 roku.
Rzeźbiarz Cuno von Uechtritz-Steinkirch stworzył w basenie smukły kamienny słup, na którym umieścił figurę silnej kobiety.
Brązowa figura niesie na ramionach koromysło, na którego łańcuchach zawieszone są wiadra. Postać symbolizuje pracowitość gorzowian i życiodajność Warty.
U stóp kobiety siedzą trzy figury dzieci, które symbolizują ówczesne
podstawy gospodarki miasta. Chłopiec z młotem i kołem zębatym
symbolizuje przemysł, dziewczynka z wędką rybołówstwo, a dziewczynka z siecią i statkiem, płynącym w zbiorniku u stóp głównej figury żeglugę.
Fontanna znajduje się na Starym Rynku obok Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Obecna rzeźba jest wierną rekonstrukcją oryginału, który pod koniec II wojny światowej został zdemontowany i przetopiony na cele wojenne przez Niemców. Nową rzeźbę przygotowała gorzowska artystka Zofia Bilińska, a nową sylwetkę kobiety z wiadrami zaakceptowała specjalna komisja składająca się z landsberczyków, rzeczoznawców Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawicieli miasta.
Gorzów Wielkopolski świętował w lipcu 2007 roku 750-lecie istnienia. Z tej okazji Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek pocztowy ukazujący fontannę.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz