Łączna liczba wyświetleń

środa, 13 maja 2015

Park Mikołaja Kopernika


Park Mikołaja Kopernika jest położony w centrum Wrocławia, w obrębie Starego Miasta, w rejonie Ulicy Teatralnej i Placu Teatralnego. Jego obecna nazwa obowiązuje od 1 stycznia 1994 roku. Wcześniej nazywany był: Zwingerpark, Park Międzymurzowy, Park Staromiejski, Park Hanki Sawickiej. Ma powierzchnię 2,75 ha. Znajduje się on pod opieką Zarządu Zieleni Miejskiej.
http://images.polskaniezwykla.pl/user/original/267202.jpghttp://www.park-m.pl/images/galerie/park_staromiejski_wroclaw/NX2A8111.jpghttp://www.polskaniezwykla.pl/pictures/original/289701.jpg
W miejscu obecnego parku zlokalizowana była, już w XVI wieku, strzelnica Bractwa Kurkowego. W okresie powojennym z inicjatywy Wrocławskiego Oddziału Ligi Ochrony Przyrody, został on powiększony i uporządkowany. Otwarcie parku nastąpiło 13 maja 1967 r..
Park położony jest w obrębie Starego Miasta, po wewnętrznej stronie Fosy Miejskiej, Fosa Miejska
wzdłuż której przebiega Promenada Staromiejska; fosa wyznacza południową granicę parku. Od wschodu park ogranicza Ulica Wiązowa i budynek dawnego pałacu Leipzigerów, za nimi znajduje się plac, na którym usytuowany jest Pomnik Mikołaja Kopernika. 
Pomnik Mikołaja Kopernika
Na północy przebiega Ulica Teatralna, za nią znajduje się między innymi budynek zakładów kąpielowych. Na zachodzie znajduje się Plac Teatralny i Ulica Bożego Ciała. Tu w bezpośrednim sąsiedztwie parku zlokalizowany jest budynek Teatru Lalek. 
Nieco dalej, już przy Ulicy Świdnickiej, znajdują się: budynek Galerii Na Odwachu  i Pomnik Bolesława Chrobrego
Pomnik Bolesława Chrobrego
W samym parku wybudowano plac zabaw dla dzieci, a w południowo wschodniej części znajduje się Pomnik Amora na Pegazie
Pomnik Amora na Pegazie
istniała tu także Fontanna "Chłopiec z łabędziem". W latach 2009-2010 przeprowadzono renowację i modernizację parku wzorując się na jego wyglądzie z roku 1894. Powstało między innymi ogrodzenie okalające park, letnia scena teatru i karuzela francuska. Park jest otwarty w godzinach 10-20, na noc bramy są zamykane. Obowiązuje zakaz wprowadzania psów.
Szatę roślinną parku tworzą między innymi: cisy, platany, klony, buki, robinie akacjowe, żywotniki, lilaki, derenie, wiciokrzewy, śnieguliczki. W parku znajdują się również dwa miłorzęby dwuklapowe oraz wiązowiec zachodni, które zostały ustanowione pomnikami przyrody.
http://wroclaw.fotopolska.eu/foto/120/120010.jpg



http://www.park-m.pl/images/galerie/wyposazenie/2.jpg
http://www.maszwolne.pl/photos/objects/6e38343260290c52f8e878c687adbf43.jpg
http://photos.wikimapia.org/p/00/03/20/39/65_big.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz