Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 19 kwietnia 2015

Sierra Leone

Just south of Ribia en route to Outamba-Kilimi National Park.JPG
Sierra Leone – państwo położone w zachodniej Afryce, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Sierra Leone na północy graniczy z Gwineą (652 km), a na południowym wschodzie z Liberią.
Flaga Sierra Leone Herb Sierra Leone
Z wyjątkiem półwyspu, na którym leży stolica kraju, tereny nadbrzeżne i wyspy Tasso, Banana, Sherbro oraz York są bagnistymi terenami nizinnymi, na których występują lasy namorzynowe. Reszta kraju to w większości wyżynny, pagórkowaty płaskowyż (ok. 300 m n.p.m.) pokryty lasami, w części wschodniej znajdują się góry z najwyższym szczytem - Bintumani (Loma Mansa) (1948 m n.p.m.). Największe rzeki to Mano, Moro, Sierra Leone, Sewa, Pampana, Rokel, Great Scarcies i Little Scarcies. Granice mają łączną długość 958 km. Z tego z Gwineą 652 km, a z Liberią 306 km. Linia brzegowa ma długość 402 km.
Sierra Leone podzielone jest na 3 prowincje i Obszar Zachodni o statusie prowincji. Jednostki te dzielą się dalej na łącznie 14 dystryktów.
 The Number 2 , Sierra Leone.jpg
 Głównym ośrodkiem handlowo-kulturowym jest Freetown.
Widok na Freetown.
Sierra Leone znajduje się w strefie klimatu podrównikowego, wybitnie wilgotnego, z wyraźną sezonowością oraz różnorodnymi środowiskami od sawann do lasów tropikalnych. Średnie miesięczne temperatury powietrza wahają się w granicach od 25 do 28 °C, opady sięgają 3400 mm w skali roku. Pora deszczowa trwa od końca maja do października, pora sucha od listopada do kwietnia.
Flickr - stringer bel - River No. 2 Village Beach, Sierra Leone.jpg
Flickr - stringer bel - River No. 2 Village Beach, Sierra Leone (3).jpg
Ernest Bai Koroma's House en route to Outamba-Kilimi.JPG   Ribia's mosque en route to Outamba-Kilimi Park.JPGPendemdu Mosque and Church.JPG Youyi Building.jpg Moscow, Rublyovkoe Chaussee 26 1.JPG  Freetown Court 1984.jpg Bad Godesberg, Rheinallee 20.jpg
 Embassy of Sierra Leon (Washington, D.C.).JPG Freetown 06 10 (13).jpg.

Prawdopodobnie na tereny dzisiejszego Sierra Leone, Gwinei, Gambii i Wybrzeża Kości Słoniowej w V wieku p.n.e przybył kartagiński żeglarz Hannon. To tutaj po raz pierwszy zobaczył takie zwierzęta jak goryle. Wracając do Kartaginy przywiózł mnóstwo zwierząt, broni i niewolników z tamtejszych plemion, a sam pod bramy miasta zajechał na rydwanie ciągniętym przez lwy. Kartagińczycy go zabili, ponieważ uważali, że człowiek, którego słuchają zwierzęta, jest bardzo niebezpieczny.
Pierwsze zapiski o Sierra Leone pochodzą z 1462, kiedy to portugalscy odkrywcy, między innymi Pedro de Cintra, przybili do brzegów kraju, który ochrzcili mianem "Gór Lwich" czyli Sierra Leone. Nazwa pochodzić miała od przypominającego ryk lwa odbijania się fal oceanu od górzystych brzegów Dwa główne plemiona: Mende i Temne, w tym okresie przywędrowały z innych terenów środkowej Afryki. Z tej krainy Europejczycy przez ponad trzy stulecia pozyskiwali niewolników. Kwitło tam także piractwo. Datą kończącą ten proceder był rok 1787. Właśnie wtedy brytyjskie Towarzystwo Antyniewolnicze wykupiło przybrzeżne tereny i założyło dzisiejszą stolicę - Freetown. Było to miasto dla byłych niewolników żyjących w Londynie. Pod koniec XVIII wieku rozpoczęła się brytyjska kolonizacja Sierra Leone, przede wszystkim przez The Sierra Leone Company Alexandra Falconbridge'a. W 1808 Sierra Leone stało się kolonią brytyjską, pozostając nią do wieku XX, kiedy rozpoczął się proces dekolonizacji. W 1896 Sierra Leone uczyniono protektoratem brytyjskim, który był oddzielony od Freetown i przyległych terenów (do 1951). Początek niepodległości tego afrykańskiego państwa to 27 kwietnia 1961. Pierwszym premierem został Sir Milton Margai. W 1971 proklamowano republikę.
W latach 80. XX wieku na skutek korupcji, waśni plemiennych i biedy kraj pogrążył się w walkach wewnętrznych. Od 1985 Sierra Leone zaczęła rządzić monopartia Kongres Ogólnoludowy. W 1991 w republice rozgorzała wojna domowa. Przeciwko rządowi zbuntował się Zjednoczony Front Rewolucyjny (Revolutionary United Front - RUF) pod wodzą Fodaya Sankoha. Walka między dwoma bardzo zróżnicowanymi wewnętrznie obozami skupiała się wokół kontroli nad władzą i dochodami państwa, a przede wszystkim nad znacznymi złożami bogactw mineralnych: boksytu, tytanu, a zwłaszcza diamentów. W wojnie śmierć poniosło około 100 tys. osób. Należy dodać wielką ilość ofiar "pośrednich" – ludzi, którzy umarli z głodu i w wyniku chorób. Tragiczny bilans powiększa również bliżej nieokreślona liczba inwalidów oraz ok. 500 tys. uchodźców i 700 tys. ludzi przesiedlonych na terenie kraju. W maju 1997 miał miejsce zamach stanu - dotychczasowy prezydent Ahmad Tejan Kabbah został obalony, a na jego miejsce powołano majora J.P. Koromaha (wkrótce jednak Kabbah został przywrócony na stanowisko). Traktat pokojowy podpisany 7 lipca 1999 w Lomé (Togo) dawał nadzieję na załagodzenie wewnętrznego konfliktu o diamenty oraz na odbudowanie zrujnowanej gospodarki i infrastruktury. Od końca 1999 prawie 6000 ochotników starało się przywrócić ład i porządek w tym rejonie. W rok później sytuacja stała się na tyle niebezpieczna, że musiały interweniować wojska brytyjskie. W "Operacji Palliser" ewakuowano obywateli zagranicznych. Żołnierze doprowadzili do zawieszenia broni i długo oczekiwanego końca wojny domowej, która oficjalnie zakończyła się w 2002. Od czasu jej zakończenia sytuacja polityczna w Sierra Leone jest stabilna. Ugrupowania rebelianckie się rozbroiły, a ich przywódcy wzięli udział w wyborach i uczestniczą w życiu politycznym kraju. Byli rebelianci, którzy nie potrafili się znaleźć w nowej rzeczywistości bądź nie znaleźli pracy, odpowiadają za drobną przestępczość i napady rabunkowe, przed którymi często przestrzegają mieszkańcy kraju.
Kamabai Rock Shelter, Sierra Leone.jpg
 Kakoya Cave, Sierra Leone 1967.jpg
2068 just south of Kamakwie en route to Outamba-Kilimi.JPG
 2095 near Masaktaba en route to Outamba-Kilimi.JPG
Kaba or Little Scarcies in Outamba-Kilimi Park.JPG
Just south of Ribia en route to Outamba-Kilimi National Park.JPG
http://www.sierraexpressmedia.com/wp-content/uploads/2010/04/sierra-leone-beach.jpg 
http://wanderingjustin.com/wp-content/uploads/2011/04/Sierra-Leone-355.jpg

 Fort Thornton - Freetown - Sierra Leone.jpg
Pendembu en route to Outamba-Kilimi Park.JPG
 Kamaranka village en route to Outamba-Kilimi Park.JPG
KoiduStreet.jpg
KoiduMarket.jpg
Magburaka.JPG
Freetownstreet.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/75/School_destroyed_by_Sierra_Leone_Civil_War.jpg  Maternal health (4798750001).jpg All Peoples Congress (APC) Political Rally in Kabala, Sierra Leone (West Africa) 1968 (2171853641).jpg  Smiling girl, Mandingo lady, and her large clay pot, Kabala, Sierra Leone (West Africa) (491581387).jpg Bafodia, Sierra Leone (West Africa) 1967 (852851290).jpg  The village of Kakoya (Koya), Sierra Leone (West Africa) (2118689384).jpg
Bafodia, Sierra Leone (West Africa) 1967 (2636685678).jpg
Village in northern Sierra Leone (West Africa) (851481247).jpg

 Traditional structures near Kamabai.jpg
Sierra Leone village woman.jpgSierra Leone rice farmer.jpg
Sierra Leone rice farming.jpgSierra Leone 0002 (7542297444).jpg
Rolako ploughing.jpg  Lumley Beach Freetown.JPG
 A Canoe At The River Number 2 - Sierra Leone.JPG
Banana Islands (Sierra Leone).jpg Kenema-Kailahun Road.jpg  Sefadu Palms.jpg  Wara-Wara Mountains near Bafodia, Northern Sierra Leone (West Africa) 1967 (852679997).jpg  White-necked Rockfowl (Picathartes gymnocephalus)cropped.jpg Kapok bark I IMG 2556.jpg
Sarcocephalus latifolius MS 0970.jpg Neocarya macrophylla 0009.jpg
Ceiba pentandra 0010.jpg Ceiba pentandra 0003.jpg Freetown-aerialview.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz