Łączna liczba wyświetleń

sobota, 7 marca 2015

Strelicja królewska

http://www.albamar.pl/allegro/zdjecia/albamar-pl/strelicja/s9.jpg
Strelicja królewska: zdjęcie
Strelicja królewska (Strelitzia reginae Ait.) – gatunek dużej, ozdobnej rośliny z rodziny strelicjowatych, o oryginalnej, grzbiecistej budowie i kontrastowych kolorach kwiatów: pomarańczowym i niebieskim, przypominających ubarwienie ptaków rajskich, stąd wzięła się jej angielska nazwa – Bird of Paradise. Pochodzi z Republiki Południowej Afryki, gdzie występuje nad brzegami rzek i na obszarach przybrzeżnych. Strelicja swą botaniczną nazwę otrzymała na cześć Charlotty Mecklenburg-Strelitz, żony króla Wielkiej Brytanii Jerzego III.
Bylina. Kwitnie od lutego do końca wiosny, w sprzyjających warunkach od września do końca kwietnia. Jej kwiaty wydzielają nektar, którym żywią się ptaki nektarniki, np. cukrzyki afrykańskie, dokonując jednocześnie aktu zapylania.

W krajach o ciepłym klimacie (np. Wyspy Kanaryjskie) używa się jej do dekoracji nie tylko ogrodów, ale również poboczy dróg i skwerów. Jako roślina doniczkowa najczęściej sprzedawana jest jej odmiana `Humilis`, osiągająca najwyżej metr wysokości. `Mandelas` Gold` ma dwubarwne, żółtopomarańczowe i purpurowoniebieskie kwiatostany.


Łodyga - w postaci krótkiego, w większości podziemnego kłącza.
Liście - wiecznie zielone, mocne długości 1,5–2 m. Blaszki liściowe dorosłej rośliny osiągają do 70 cm długości i 30 cm szerokości, a same ogonki liściowe do 1 m i średnicy 1 cm.
 border
Kwiat - okwiat o intensywnej, pomarańczowej barwie z ciemnoniebieskimi słupkami.
 border
Owoc - skórzasty, suchy, pękający z pomarańczowymi wypustkami i licznymi nasionami w środku.
   border
W klimacie umiarkowanym roślinę tę można uprawiać tylko w doniczkach jako roślinę pokojową. Najlepszy termin siewu – od lutego do października. W czasie wegetacji wymaga systematycznego dokarmiania. Latem może stać w ogrodzie w miejscu zacisznym i słonecznym. Zimą najkorzystniejsza temperatura to około 10 °C i maksymalna ilość światła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz