Łączna liczba wyświetleń

piątek, 21 października 2016

Český Krumlov

Ilustracja

Český Krumlov – miasto w Czechach, w kraju południowoczeskim. Miasto leżące nad brzegami wijącej się w tym miejscu Wełtawy powstało wokół XIII-wiecznego zamku. Zbudowany na nadbrzeżnej skale zamek służył ochronie brodu przez rzekę. Český Krumlov stanowi przykład małego, średniowiecznego miasteczka Europy Środkowej, które rozwijało się bez zakłóceń przez pięć wieków, zachowując w ten sposób nienaruszone dziedzictwo architektoniczne. W 1992 roku zabytkowe centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/00/Cesky_Krumlov_CoA_CZ.png


 Cesky Krumlov - panorama.jpg

Najważniejsze zabytki

  • Gród i zamek
Nad Českým Krumlovem góruje zamek. Zespół budowli, usytuowany na skale wznoszącej się stromo nad Wełtawą – jest drugim, co do zajmowanej powierzchni, zamkiem w Czechach, po praskich Hradczanach. Najstarsza część tzw. Hrádek – Zameczek z potężną okrągłą wieżą pochodzi z połowy XIII wieku.
Na skalnej ostrodze znajduje się potężny Horní Hrad – Górny Zamek do którego w czasach budowy wchodziło się przez gotycką wieżę "Máslenice" i drewniany most. Po zbudowaniu nowego wjazdu do Górnego Zamku wieżę przebudowano w stylu renesansowym. W okresie baroku powstały nowe budowle – "Mincovna" Mennica i "Nové purkrabství" Nowa Kasztelania. Później kontynuowano rozbudowę zamku w kierunku zachodnim.
W 1681 roku na miejscu wcześniejszych fortyfikacji zbudowano Teatr Zamkowy. Teatr ten pozostał niezmieniony od 1766 roku i jest dzisiaj unikalną pamiątką techniczną i kulturalną – zachowały się z tamtej epoki kulisy, kurtyna, kostiumy i oświetlenie.
Ogrody zamkowe zostały założone w końcu XVII wieku i zajmują powierzchnię 11 hektarów. Wschodnia część jest urządzona w stylu parku francuskiego, w tej części znajduje się budynek zimowej ujeżdżalni i letnia ujeżdżalnia. Główną ozdobą tej części jest kaskadowa fontanna z posągami postaci mitologicznych wybudowana w latach 1749-1765.
Dalsza część ogrodów jest w stylu angielskim. W tej części znajduje się zbudowany w latach 1706-1708 Letohrádek Bellarie – Belweder, uważany za jedną z najcenniejszych budowli ogrodowych w Czechach. Ogrody kończą się zamkowym jeziorkiem z wysepką. Między zamkiem a teatrem i ogrodami znajduje się trójpoziomowy wiadukt "Plášťový Most" zbudowany nad specjalnie wykonanym głębokim przekopem.
https://www.zamek-ceskykrumlov.eu/website/var/tmp/image-thumbnails/30000/30274/thumb__HeaderImage/panoramaticke-foto-zamek-cesky-krumlov_1.png

  • Stare Miasto
Ratusz – wyglądająca na renesansową budowla powstała w XVI wieku z połączenia dwóch domów gotyckich. Po przebudowie ratusz miał bogato zdobioną attykę. Obecna jest ona znacznie niższa i ukształtowana w stylu klasycystycznym.
Mariánský Sloup s Kašnou – słup maryjny ze studnią wybudowany w 1715 roku jako wotum wdzięczności za ustąpienie morowej zarazy.
Kościół św. Wita – kościół w stylu gotyckim, jego budowę rozpoczęto na początku XV wieku a ukończono dopiero po wojnach husyckich.
Dawne Kolegium Jezuickie – zbudowane w latach 1568-1588, później służyło jako koszary a od roku 1889 jest w nim hotel.
Muzeum – dawne seminarium jezuickie
Dom Jakuba Krčina – dom z około 1580 roku z malowidłami ściennymi na rozległej fasadzie
Międzynarodowe Centrum Kulturalne Egona Schielego – w budynku dawnego miejskiego browaru z 1605 roku

  • Latran
Dawny kościół św. Jošta ze szpitalem – w murach dawnego kościoła jest między innymi Muzeum Marionetek. Ekspozycja obejmuje marionetki, kompletne scenografie i kurtyny z XIX-wiecznych teatrów marionetek.
Dawny klasztor minorytów
Dawny Pański Browar – renesansowy browar przebudowany w końcu XIX wieku, w najstarszej części był wcześniej arsenał.
Brama Budziejowicka – jedyna zachowana miejska brama, wybudowana w latach 1598-1602.
Český Krumlov, Latrán (089).JPG
Český Krumlov, Latrán 106.jpg
 Český-Krumlov-dům2009b.jpg
Zahrada - dolní panská (Český Krumlov) 11.JPG
 http://www.czechtourism.com/getmedia/cbec7908-8cef-4f37-9fb6-e567e4fa3f30/c-cesky-krumlov-castle-museum-1.jpg.aspx/?width=800&height=450&ext=.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-MjOUnvCXrFo/VPHus5R5BvI/AAAAAAAAbPs/KdetI1JR42k/s1600/P1270741.JPG   Český Krumlov, Latrán čp.15.JPG Český Krumlov, Latrán čp.53,.JPG Český Krumlov, náměstí Svornosti 16.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-bTcdE-cBIhU/VPHzDnflm8I/AAAAAAAAbQs/qCD9xPwdxBw/s1600/IMG_2529.JPG
Český Krumlov, Latrán (019).JPG
Nové Město 23, Český Krumlov 04.jpg
Nové město 24, Český Krumlov 06.jpg
Nové město 25, Český Krumlov 05.jpg
Nové město 35 (Český Krumlov) 03.JPG
Cesky Krumlov Linecka 57.JPG