Łączna liczba wyświetleń

środa, 1 kwietnia 2015

Wielki Tydzień

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/13/Folio_173v_-_The_Entry_into_Jerusalem.jpg
Wjazd Jezusa do Jerozolimy, miniatura z Bardzo bogatych godzinek księcia de Berry
Wielki Tydzień – w chrześcijaństwie uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego. Szczególnym czasem w Wielkim Tygodniu jest Triduum Paschalne.
Wielki Tydzień, który w tradycji chrześcijańskiej pojawił się dopiero w IV wieku, rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończą nieszpory Wielkiej Niedzieli, zamykające Triduum Paschalne. Poszczególne odłamy chrześcijaństwa wykształciły własną bogatą obrzędowość związaną z okresem Wielkiego Tygodnia. Również w tradycji ludowej i regionalnej Wielki Tydzień zachował wiele zwyczajów. Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami w sposób szczególny poświęconymi pojednaniu. Był to też czas wielkich porządków, przyozdabiania domów, które jednak należało zakończyć najpóźniej we wtorek.

Wielka Środa – w liturgii chrześcijańskiej czwarty dzień Wielkiego Tygodnia, w ewangelii wspomniany jest moment zdrady Judasza. Podczas Liturgii Słowa czyta się fragment Ewangelii Mateusza (Mt 26, 14-25) o zdradzie Judasza. Pierwsze czytanie przekazuje proroctwo proroka Izajasza o cierpiącym słudze Boga (Iz 50, 4-9a). W tym dniu msze święte są odprawiane normalnie, a po ostatniej Mszy świętej usuwa się z naczyń wodę święconą. Apostołowie w tym dniu przygotowywali się do święta Paschy, które miało odbyć się następnego dnia.
http://mojawiarakatolicka.blox.pl/resource/judasz1a.jpg
Wielka Środa to dzień, w którym wspominamy zdradę Judasza.

W tradycji katolickiej w Wielki Czwartek milkną dzwony, które zastępuje teraz klekotanie kołatek, a po mszy Wieczerzy Pańskiej następuje obnażenie ołtarza. 
Simon ushakov last supper 1685.jpg
Ostatnia Wieczerza Simona Uszakowa
Najważniejszym okresem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne. Obejmuje ono czas od wieczornej mszy w Wielki Czwartek i trwa do nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania.
W Kościołach ewangelickich nie śpiewa się wesołych pieśni od Wielkiego Czwartku. Odprawianych jest kilka nabożeństw pasyjnych. W Wielki Piątek ołtarz nakryty jest czarnym płótnem.
Śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz