Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 18 stycznia 2015

Warunki klimatyczne w Karpaczu

Warunki klimatyczne w Karpaczu

Karkonosze cechują się dużą zmiennością stanów pogody, niską średnią, roczną temperaturą, długą zimą i krótkim, lecz chłodnym latem. Klimat Karpacza kształtuje się pod wpływem mas powietrza napływających znad Atlantyku i Skandynawii. Jest ostry, subpolarny, odpowiadający miejscom położonym 400 m wyżej w Tatrach.

Karkonosze, a szczególnie Śnieżka należą do najbardziej wietrznych obszarów Europy. Na Śnieżce występują tylko średnio trzy dni zupełnie bezwietrzne. Wieją tu wiatry fenowe, które powodują wiatrołomy. Zdarza się, że prędkość wiatru osiąga tu od 30 do 50 m na sekundę. Każdy kto chociaż raz odwiedził te góry, wie że należy zabrać ze sobą taką część garderoby, która ochroni od przeszywającego wiatru.


W Karpaczu najzimniejszym miesiącem jest luty (-7° C) a najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień (+15° C). Na Śnieżce średnia temperatura wynosi 0° C, najcieplej jest w lipcu i sierpniu (+8,3° C), natomiast najzimniejszy miesiąc to styczeń i luty (-7,1° C). Najzimniejszą temperaturę, która zanotowano na Śnieżce wynosiła -33° C.


W Karkonoszach średnio rocznie spada dwa razy więcej deszczu niż na nizinach. Najwięcej opadów odnotowuje się w lipcu, natomiast najmniej w lutym i wynoszą one średnio ok. 1200 mm rocznie. Również opady śniegu są tu o wiele większe niż w innych częściach Polski. W wysokich partiach gór śnieg zalega w ciągu zimy warstwą o grubości od 4 do 7 metrów. W kotłach i żlebach śnieg potrafi przetrwać do początków lipca. Na szczęście dla narciarzy, zdarzało się, że z początkiem września na Śnieżce notowano pierwsze opady białego puchu.

W Karpaczu dni burzowych występuje około 28 w roku a na Śnieżce 26. Liczba dni z mgłą w Karpaczu wynosi około 60 dni, na Śnieżce przekracza 300 dni. Wtedy to najwyższy szczyt Karkonoszy ukryty jest w chmurach.

Do ciekawych zjawisk atmosferycznych można zaliczyć:
• Inwersje temperatury- temperatura wzrasta wraz ze wzrostem wysokości czego efektem jest gromadzenie się cięższego i chłodniejszego powietrza w dolinach, natomiast w wyższych partiach gór jest słonecznie i ciepło. Zjawisko to występuje najczęściej w miesiącach zimowych.
• Ognie Św. Elma - widoczne są podczas występowania w górach chmur burzowych w postaci iskrzenia przedmiotów metalowych lub powierzchni ciała ludzkiego. Wyładowaniom tym towarzyszyć mogą bardzo ciche dźwięki w postaci syczenia lub świstu, a czasem może być to nawet głośny gwizd. Same “elmy” nie są groźne ale mogą świadczyć, że w każdej chwili może w okolicy uderzyć piorun.
• Miraże - jest to zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze. Są to proste lub odwrócone kontury obiektów, które są niewidoczne w warunkach normalnych z powodu krzywizny ziemi.
• Widmo Brockenu – to rzadkie zjawisko optyczne spotykane w górach, polegające na Jest to zarys (cień) obserwatora, zwykle otoczony aureolą (glorią), widoczny na ścianie mgły lub bliskiej chmury, poruszający się wraz ze zbliżeniem do niego.


wawjol74

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz