Łączna liczba wyświetleń

środa, 9 listopada 2016

Olej rycynowy zastosowania lecznicze i kosmetyczne

http://sekrety-zdrowia.org/wp-content/uploads/2016/10/Olej-rycynowy.jpg
Olej rycynowy w tradycyjnej medycynie ludowej był remedium niemal na wszystko a nasze babki nie wyobrazaly sobie by zabrakło go w domowej apteczce. Dziś powoli wraca do łask, tym bardziej że jego właściwości potwierdza nauka.
Olej rycynowy tradycyjnie był używany przez wieki, pierwsze wzmianki pochodzą ze starożytnego Egiptu,  jako środek na zaparcia, bóle stawów, choroby skóry, porost włosów i wiele innych.
Ma działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Stosowany miejscowo leczy choroby skóry i zmniejsza ból.
Ze względu na obecność unikalnych kwasów tłuszczowych,  nałożony na skórę, wnika głęboko, nawilża i zmiękcza skórę, stymuluje produkcję kolagenu oraz elastyny, poprawia kondycje włosów, przyspiesza porost.


Pozyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego (ricinus communis). Składa się z kwasów tłuszczowych z czego 90% to kwas rycynowy mający zastosowanie przy produkcji kosmetyków, środków higieny osobistej, leków, tworzyw sztucznych.


 http://sekrety-zdrowia.org/wp-content/uploads/2016/10/r%C4%85cznik-pospolity.jpg


Domowe zastosowania oleju rycynowego
Stosowanie miejscowe zewnętrznie:
Olej rycynowy można sam bezpośrednio stosować na skórę, wymieszany 1:1 z innym tłuszczem np. oliwą z oliwek, olejem kokosowym lub w formie okładów wymieszany z sodą oczyszczoną.
Przepis na kompres olej rycynowy i soda oczyszczona:
Należy wymieszać lekko podgrzany olej rycynowy z sodą oczyszczoną i otrzymaną pastę nakładać 2 razy dzienne na miejsca chorobowo zmienione, nałożyć folię i zawinąć gazą lub bandażem.

  1. Brodawki, grzybica, kurzajki, czyraki, siniaki, rany – stosować kompres 2 x dziennie po godzinie zmyć
  2. Liszaje – stosować 2 razy dziennie olej rycynowy plus olej kokosowy
  3. Trądzik- raz dziennie wieczorem pocierać problematyczne obszary wacikiem nasączonym olejem rycynowym, po godzinie zmyć
  4. Zmarszczki, wysuszona, zwiotczała skóra  – raz dziennie wieczorem masować twarz kilkoma kroplami oleju rycynowego, dla lepszego poślizgu można rozcieńczyć z oliwa z oliwek lub jeszcze lepiej z olejem jojoba
  5. Ciemne plamy na twarzy, dłoniach – nakładać papkę z oleju rycynowego i sody oczyszczonej, po 15-20 minutach zmyć.
  6. Opuchnięte kostki, bóle kostek – posmarować na noc olejem rycynowym, obwiązać bandażem lub założyć skarpetki.
  7. Zapobieganie rozstępom – w ostatnich 2 miesiącach ciąży masować delikatnie brzuch olejem rycynowym wymieszanym z oliwą z oliwek.
  8. Blizny – ponieważ olej głęboko wnika w skórę stymulując ją do produkcji kolagenu i elastyny, podobnie jak przy zmarszczkach będzie stopniowo wypychał ją na zewnątrz. Kurację należy prowadzić dłuższy czas używając pasty oleju rycynowego i sody oczyszczonej, która dodatkowo rozjaśni przebarwienia.
  9. Przewlekła chrypka, zapalenie strun głosowych – stosować kompresy olej rycynowy i soda oczyszczona na szyję
  10. Torbiel włosowata – stosować raz dziennie kompres
  11. Szorstkie podeszwy – masować podeszwy stóp olejem rycynowym a następnie wymoczyć w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej i soli.
  12. Użądlenia owadów, pszczół – smarować miejsca użądlenia olejem rycynowym w celu zmniejszenia opuchlizny
  13. Osłabione paznokcie, rozdwajające się skorki  – nacierać wacikiem nasączonym olejem rycynowym

Pielęgnacja włosów:

  1. Włosy wypadające – wmasować we włosy w równych proporcjach wymieszany olej rycynowy, oliwę z oliwek i sok z cytryny, nałożyć folię, na to ręcznik. Po 30-60 minutach umyć włosy. Stosować 3 razy w tygodniu.  Zabieg zatrzyma wypadanie i pobudzi porost włosów.
  2. Naturalne przyciemnianie włosów – niewielką ilość oleju (kilka kropli) wymieszać z pianką do włosów lub odzywką bez spłukiwania. Nakładać na włosy regularnie przez dłuższy czas.
  3. Osłabione, rzadkie brwi i rzęsy – delikatne wmasować olej rycynowy, po godzinie zmyć. Codzienne stosowanie sprawi że brwi i rzęsy będą grubsze i naturalnie ściemnieją. 
 Stosowanie lecznicze:

  1. Alergia – pić 5 kropli oleju rycynowego codziennie rano
  2. Alergia oczu – wieczorem nałożyć po kropli oleju na powieki i rozetrzeć
  3. Uzależnienie od alkoholu i nikotyny – pić kilka kropli oleju rycynowego codziennie
  4. Szumy uszne, poprawa słuchu – wkroplić po 2 krople oleju do uszu
  5. Ból w dolnej części pleców – stosować kompresy przez tydzień
  6. Artretyzm, reumatyzm – namoczyć bawełniany kawałek tkaniny lekko podgrzanym olejem rycynowym, przyłożyć do bolącego miejsca, chwilkę pomasować, okręcić folią i bandażem by zatrzymać ciepło. Trzymać godzinę.
  7. Zapalenie wątroby, choroby układu limfatycznego – postępować jak wyżej, przyłożyć kompres na brzuchu, nakryć ręcznikiem,  położyć się na plecach, nogi umieścić na poduszce. Zrelaksować się przez godzinę.
  8. Przewlekła biegunka – stosować kompres z oleju rycynowego na brzuch przez 3 kolejne dni.
  9. Zaparcia – stosować doustnie łyżeczkę oleju rycynowego przez 3 kolejne dni
  10. Nadpobudliwość – stosować kompres na brzuch
  11. Rak skóry – stosować kompresy olej rycynowy plus  soda oczyszczona na miejsca chorobowo zmienione
  12. Chrapanie – stosować kompres z oleju rycynowego na żołądek przez 2 tygodni

Olej rycynowy ma rowniez zastosowanie przy stwardnieniu rozsianym, padaczce, chorobie Parkinsona, porażeniu mózgowym, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, problemach ginekologicznych i innych.
Przeciwwskazania: olej rycynowy nie powinien być stosowany bez uprzedniej konsultacji lekarskiej w przypadku jelita drażliwego, wrzodów, uchyłków, hemoroidów, zapalenia jelita grubego i u osób które niedawno przeszły operacje
Z ciekawostek należy nadmienić że znany uzdrowiciel Edgar Cayce w wielu przypadkach zalecał właśnie olej rycynowy z dobrym skutkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz