Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 26 lutego 2015

x

https://img-fotki.yandex.ru/get/15525/107011956.78/0_e142a_4891667d_orig

Kolejne "wrota piekieł" otwierają się na Syberii



Na Syberii pojawiła się kolejna seria tajemniczych, ogromnych kraterów, a zjawisko to coraz bardziej niepokoi rosyjskich geologów, bo nadal nie wiedzą oni za bardzo skąd te wielkie leje na końcu świata się biorą.
Moskiewscy naukowcy tacy jak profesor Wasilij Bogojawleński nawołują aby dokładnie zbadać to zjawisko zanim dojdzie do prawdziwej tragedii i krater, lub ich seria, pochłoną jakieś miasto czy infrastrukturę używaną do wydobycia i transportu gazu lub ropy naftowej.
Bogojawleński i inni geolodzy uważają, że kratery są wynikiem zmian klimatu - ich zdaniem prawdopodobnie topniejąca syberyjska wieczna zmarzlina uwalnia uwięziony w lodzie gaz, który gwałtownie szuka drogi na zewnątrz wyrywając sobie w leje. Analiza nowych zdjęć satelitarnych okolicy kraterów wykazała, że często są one otoczone serią kilkudziesięciu mniejszych wyrw w ziemi.
Tymczasem dwa z najnowszych kraterów błyskawicznie wypełniły się wodą gruntową i stały się niewielkimi jeziorami.
Na razie wersja o zmianach klimatu jest popularniejsza, bo druga z teorii mówi, że jest to wynikiem wydobycia surowców naturalnych - większość kraterów znajduje się bowiem niedaleko największego pola gazowego Jamału (którego nazwa w miejscowym języku oznacza koniec świata: Ja - ziemia, mał - koniec) - Bowanienkowo - i możliwe, że to właśnie jego eksploatacja przez Gazprom doprowadziła do jakiejś naturalnej katastrofy pod ziemią. Dla Rosji, której gospodarka opiera się na wydobyciu gazu i ropy ta teoria jest jednak nie do przyjęcia, choćby to ona była prawdziwa.



autor: Krzysztof Dzieliński

Źródło: Siberian Times

GRA Furry Dancers

Alizee - Jai Pas Vingt Ans HQ


  .

Zamek Gutenfels

 http://hedera.smugmug.com/Travel/River-Cruise-2012/The-Middle-Rhine/i-pp2h78q/0/M/IMG5442-M.jpg
Zamek Gutenfels (niem. Burg Gutenfels) – warowny zamek usytuowany na skalistych wzgórzach, 110 m ponad miastem Kaub, na terenie powiatu Rhein-Lahn-Kreis po prawej stronie Renu (Nadrenia-Palatynat, Niemcy). Należy do zespołu zabytkowego „Oberes Mittelrheintal” (Górnej Doliny Środkowego Renu).
Zamek został wzniesiony w pierwszej połowie XIII wieku. Pierwsza pisana wzmianka o nim pochodzi z 1237. Mówi, iż teren ten był zapisany jako posiadłość rodziny Falkenstein. Jednakże już w 1252 twierdza była bezskutecznie oblegana przez wojska antykróla Wilhelma z Holandii, zaś w 1277 zamek wraz z położonym przy prawym brzegu Renu miastem Kaub zostały przejęte przez elektorat Palatynatu, którym wówczas rządził Ludwik II z dynastii Wittelsbachów. Warownia, której główną częścią jest budynek mieszkalny (na planie prostokąta) i stojąca obok wieża (na planie kwadratu), w XIV otrzymała przedzamcze oraz system umocnień łączący ją z pobliskim miastem Kaub i usytuowanym na wyspie na Renie zamkiem celnym – Pfalzgrafenstein. Obecna nazwa Gutenfels – w wolnym tłumaczeniu solidna skała – pochodzi od landgrafa heskiego Wilhelma I. Jego rywal, Ludwik IV, elektor Palatynatu, w 1504 polecił zdobyć zamek, jednak załoga landgrafa heskiego obroniła go po 39-dniowym oblężeniu. W 1807 zamek został zniszczony przez wojska francuskie. Odbudowany w latach 1889–1892|92 przez architekta Gustava Waltera w duchu neoromańskim. Po ostatniej wojnie zamek został zaadaptowany na hotel, który funkcjonował tu do końca 2006.
W obecnym stanie warownia składa się z części mieszkalnej, która stanowi rdzeń zamku, oraz przedzamcza – systemu umocnień usytuowanego na stokach wzgórza. 
Górny zamek tworzy część mieszkalna składająca się z dwóch czterokondygnacyjnych, prostokątnych skrzydeł, połączonych murami kurtynowymi. Całość tworzy plan czworoboku o wymiarach 21,60 m x 21,10 m. Masywne mury, przeprute niewielkimi oknami są zwieńczone blankami. Od strony wschodniej przylega do zabudowań wysoka na 35 m czworoboczna wieża strażnicza. Zabudowa przedzamcza, rozplanowana po dwóch przeciwnych stronach, ma układ nieregularny. Tworzy go kilkuwarstwowy system umocnień złożonych z murów obronnych i baszt. Ponadto od strony północno-zachodniej znajdowała się kaplica. Całość warowni ma charakter czysto obronny. Od strony stylistycznej przeważają w architekturze formy gotyckie, przy czym zachodnia część przedzamcza ma charakter renesansowy, zaś biforialne okna mają kształt nawiązujący do romanizmu. Na stokach wzgórza znajdują się rozległe plantacje winorośli. Charakterystyczna sylweta zamku wraz z historyczną zabudową miasta Kaub i zamkiem Pfalzgrafenstein tworzą malowniczy zaułek w zespole zabytkowym „Oberes Mittelrheintal”, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

http://www.sv-zanshin.com/images/big/streetbobmot5.jpg

Ananas

http://lh4.ggpht.com/_Kvg3yX2brl6wI5dWSR826gYZ3jJkYUF8QeCGhdu1ZJRfaWXWEL-_e_-UqahjGleAqeLisl7sqroLte1jn97kA=s1200
Ananas to także potocznie nazwa owocostanu ananasa jadalnego. Duży, soczysty owocostan wyrasta na szczycie krótkiej łodygi wyrastającej z rozety kolczastych liści. Do głównych producentów należą Hawaje, Brazylia, Meksyk i Filipiny.
Gatunki

  • Ananas ananassoides (Baker) L. B. Sm.
  • Ananas bracteatus (Lindl.) Schult. & Schult. f.
  • Ananas comosus (L.) Merr. – ananas jadalny'
  • Ananas fritzmuelleri Camargo
http://lh4.ggpht.com/_Kvg3yX2brl6wI5dWSR826gYZ3jJkYUF8QeCGhdu1ZJRfaWXWEL-_e_-UqahjGleAqeLisl7sqroLte1jn97kA=s1200
  • Ananas lucidus Mill.
  • Ananas microcephalus Linden ex Baker
  • Ananas nanus (L. B. Sm.) L. B. Sm.
  • Ananas parguazensis Camargo & L. B. Sm
http://www.smakizycia.pl/upload/b303abadfea29a28dc650e956b5464e7_normal.jpg

x


Loeb Strauss



 Loeb Strauss (ur. 26 lutego 1829 w Buttenheim jako Löb Strauß, zm. 26 września 1902 w San Francisco) – twórca pierwszego przedsiębiorstwa produkującego dżinsy, był pochodzącym z Niemiec żydowskim imigrantem w USA. Założone przez niego przedsiębiorstwo Levi Strauss & Co. rozpoczęło działalność w 1853 r. w San Francisco w Kalifornii.

Aforyzmy o kobietach mężczyznach

x


Dracaena cinnabari

 https://c1.staticflickr.com/3/2298/2515025683_eda06a0ea3.jpg

Dracaena cinnabari – gatunek z rodziny szparagowatych. Endemit występujący na archipelagu Sokotra, zagrożony wyginięciem ze względu na wypas kóz.

Morfologia


Pokrój
Wieczniezielona roślina drzewiasta, o wysokości 3-6 m, niekiedy do 10 m, i charakterystycznej parasolowatej koronie.
Liście
Lancetowate, o długości do 60 cm, wyrastające na wierzchołku.
 
http://toptropicals.com/pics/garden/m1/Podarki_12/Dracaena_cinnabari296MSk.jpg
 
Kwiaty
Występują grupami, w mocno rozgałęzionych kwiatostanach.
Owoc
Okrągła, mięsista jagoda zawierająca od 1 do 3 nasion o średnicy około 5 mm. Owoce początkowo zielone, później czarne, pod koniec procesu dojrzewania przybierają barwę pomarańczowoczerwoną. Nasiona rozsiewane przez ptaki.

Zastosowanie


  • Czerwonawa żywica, nazywana smoczą krwią, tradycyjnie była stosowana do lakierowania instrumentów muzycznych
  • Liście i korzenie wykorzystywane w medycynie ludowej.
  • Żywica używana do barwienia tkanin.

x


26 lutego 1927 – Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie polskim hymnem narodowym.

Mazurek Dąbrowskiego  – polska pieśń patriotyczna z 1797 roku, od 26 lutego 1927 oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.




   Józef Wybicki

Autor melodii opartej na motywach ludowego mazurka (właściwie mazura) jest nieznany. Początkowo sądzono, że melodię tę skomponował książę Michał Kleofas Ogiński (twórca słynnego poloneza – Pożegnanie ojczyzny), potem materiały archiwalne temu zaprzeczyły i do dziś najczęściej autorzy śpiewników i prac naukowych podają określenie "melodia ludowa" (a niektórzy dodają do tego asekuracyjny znak zapytania). Pieśń powstała w dniach 16-19 lipca 1797 we włoskim miasteczku Reggio nell'Emilia w Republice Cisalpińskiej (w dzisiejszych Włoszech). Pierwszy raz została wykonana publicznie 20 lipca 1797 roku. Tekst ogłoszono po raz pierwszy w Mantui w lutym 1799 w gazetce "Dekada Legionowa".
Od samego początku z aplauzem została przyjęta przez Legiony Dąbrowskiego. Z początkiem 1798 znana była już we wszystkich zaborach. Śpiewana była podczas triumfalnego wjazdu gen. H. Dąbrowskiego i J. Wybickiego do Poznania 3 listopada 1806 r., podczas powstania listopadowego (1830), styczniowego (1863), przez Polaków na Wielkiej Emigracji, w czasie rewolucji 1905, I i II wojny światowej. Tekst Mazurka był tłumaczony przez poetów solidaryzujących się z walczącą Polską i znany był w 17 językach, m.in.: niemieckim, francuskim, angielskim, rosyjskim, węgierskim, chorwackim, macedońskim, serbskim, słowackim, litewskim oraz żmudzkim. Podczas Wiosny Ludów (1848) Mazurek Dąbrowskiego śpiewany był na ulicach Wiednia, Berlina i Pragi, gdzie cieszył się szczególną popularnością. Mazurek Dąbrowskiego był wykorzystywany w utworach muzycznych. Jako jeden z pierwszych użył go Karol Kurpiński, który skomponował w 1821 fortepianową (organową) Fugę na jego temat. Fuga ta, zinstrumentowana przez autora, zabrzmiała pod jego batutą 1 stycznia 1831 roku w wykonaniu orkiestry Opery Warszawskiej. Ryszard Wagner wykorzystał melodię Mazurka w uwerturze Polonia skomponowanej po upadku powstania listopadowego. Grano ją pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej, gdy zabronione było granie polskiego hymnu. W zmienionej postaci użyto muzyki hymnu w nazistowskim filmie propagandowym Powrót do ojczyzny (Heimkehr).
Na melodię polskiego hymnu śpiewano na Śląsku popularną patriotyczną pieśń pt. "Długo nasz Śląsk ukochany..." do słów śląskiego poety oraz pisarza Konstantego Damrota.
W czasie powstania warszawskiego w 1944 roku węgierskie jednostki stacjonujące w Warszawie sympatyzowały z walczącymi Polakami. Orkiestra 5 węgierskiej dywizji rezerwowej odegrała dla warszawiaków Mazurka Dąbrowskiego na Ursynowie.



Gen. Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów Polskich we Włoszech