Łączna liczba wyświetleń

sobota, 30 maja 2015

Hashimoto


Hashimoto - przewlekłe zapalenie tarczycy. Najczęstsze objawy Hashimoto

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/hormony/hashimoto-przewlekle-zapalenie-tarczycy-najczestsze-objawy-hashimoto_37108.html
Hashimoto - przewlekłe zapalenie tarczycy. Najczęstsze objawy Hashimoto

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/hormony/hashimoto-przewlekle-zapalenie-tarczycy-najczestsze-objawy-hashimoto_37108.html

Choroba Hashimoto to nowy wróg w walce o smukłą sylwetkę. Kiedyś choroba ta atakowała głównie starsze kobiety, dziś coraz częściej zdarza się nawet u dwudziestolatek oraz... mężczyzn! Jak na razie przyczyny choroby Hashimoto nie są znane. Jakie są objawy choroby Hashimoto, jak ją diagnozować, jak leczyć?



Pierwsze objawy choroby Hashimoto

Choroba Hashimoto to specyficzny rodzaj zapalenia tarczycy. Gdy postępuje powoli, jej objawy bywają odczuwalne, zanim badania będą w stanie wykryć nieprawidłowości. Cierpiący na Hashimoto często myślą, że mają depresję, są bowiem osłabieni, szybciej się męczą, narzekają na pogorszenie nastroju.

Dopiero gdy uszkodzenie tarczycy doprowadza do znacznego zmniejszenia stężenia hormonów tarczycy we krwi, tyroksyny (F4) i trójjodotyroniny (F3), pojawiają się objawyniedoczynnościgruczołu. Jednym z nich jest przybieranie na wadze: choć nie zmieniamy trybu życia ani sposobu odżywiania się, zaczynamy gromadzić kilogramy. Pojawia się też suchość skóry i zaczynają wypadać włosy. Mogą nas nękać zaparcia, nadwrażliwość na zimno, senność w ciągu dnia. Warto wówczas poprosić lekarza o skierowanie do endokrynologa.
Niedobór hormonów tarczycy może prowadzić także do nadmiaru prolaktyny, co utrudnia zajście w ciążę. Zła praca tarczycy jest również niebezpieczna dla płodu: nawet jeśli uda się zajść w ciążę, mogą pojawić się wady rozwojowe u dziecka.
Dlatego w okresie podejmowania decyzji "chcę dziecka", a już koniecznie na początku ciąży, trzeba poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badania hormonów tarczycy.


Jak zdiagnozować chorobę Hashimoto
Kiedy tarczyca kiepsko pracuje, czyli jest niedoczynna, z reguły się powiększa, by większym rozmiarem "nadgonić" wolniejszą pracę. Czasem formuje się tzw. wole (w klasycznej postaci Hashimoto jest guzowate). Możemy zobaczyć je w lustrze, gdy przyglądamy się podstawie gardła. Bywa też, że czujemy przeszkodę podczas przełykania.
Jednak w chorobie Hashimoto, choć dochodzi do niedoczynności, wole może się nie pojawić. Przeciwnie: ponieważ organizm niszczy tarczycę, może się ona wręcz zmniejszać! Wtedy trudniej jest wpaść na podejrzenie: to pewnie tarczyca. Dlatego trzeba zrobić badanie krwi kontrolujące poziom TSH. To hormon produkowany przez przysadkę mózgową, którego zadaniem jest "pogonić" tarczycę do pracy. Jeśli jego poziom rośnie, to znaczy, że tarczyca jest niedoczynna.


 


Jednak podwyższone TSH świadczy tylko o gorszej pracy gruczołu. Dlatego należy także skontrolować poziom specyficznych ciał, zwanych anty-TPO. Są produkowane przez organizm przeciwko własnej tarczycy, a ich obecność wskazuje na chorobę Hashimoto. Lekarz powinien też skierować na USG gruczołu. Zazwyczaj zleca również cienkoigłową biopsję – tak się dzieje wtedy, gdy w tarczycy zostanie wykryty guzek lub guzki.

Na czym polega terapia w chorobie Hashimoto

Najlepsza terapia to taka, która celuje w przyczynę schorzenia. Niestety, w chorobie Hashimoto przyczyny nie są znane. Podejrzanych jest wielu.
Pierwszy to wirusy: mają zdolność uszkadzania DNA komórek. Być może, wniknąwszy w komórki tarczycy, ingerują w kod genetyczny.
Kolejny podejrzany to stres. Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, a długotrwały stres może prowadzić do nieprawidłowych reakcji komórek odpornościowych. Warto też pamiętać, że Hashimoto jest chorobą genetyczną!
Terapia w chorobie Hashimoto polega na niwelowaniu skutków zbyt niskiego poziomu hormonów poprzez podawanie leku. Dawkę hormonów ustala lekarz i nie wolno jej samemu zmieniać. Suplementację stosujemy do końca życia, co sześć miesięcy kontrolując poziom TSH. Bywa, że gdy stan zapalny jest wyjątkowo agresywny, może być konieczne krótkotrwałe leczenie sterydami. Ale to wyjątkowe przypadki.

Jod niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy. Gdzie go znaleźć?

Do prawidłowej pracy tarczycy niezbędny jest jod, pierwiastek, który na terenie Polski występuje tylko nad morzem. Kiedy jodu mamy za mało, tarczyca rozwija wole. Dlatego każdy powinien co roku zafundować sobie wakacje na plaży, a na co dzień solić potrawy solą morską lub zwykłą solą kuchenną, która jest jodowana (informacja znajduje się na opakowaniu, szczypta soli dziennie wystarczy).
Dobrym źródłem jodu są też wodorosty, czarna i zielona herbata, orzechy włoskie i jaja.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhU1My7E1eHQVtplfqBaRRLLtr_DjnIvVNOH7KSpDkaR8agqB1-VZmAeA4XAFcRkhfHFr2G339Nxip-lbo95KH7Q4d1K2jbZVzwgGczeDFaizXdUIU1i1qZpfSKT4jbf9TcCuoSAr7cUrzw/s1600/piramida1_web_fb.png
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz