Łączna liczba wyświetleń

piątek, 10 kwietnia 2015

Owoce i warzywa pomogą Ci uniknąć nowotworu


Aktywność fizyczna, kontrolowanie wagi, jedzenie dużej ilości warzyw i owoców to zdaniem uczonych z University of North Carolina recepta na uniknięcie nowotworów.

Zdaniem ekspertów zbilansowana dieta to nie tylko podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia, ale także szansa na obniżenie ryzyka zachorowania na raka. Co w takim razie powinno trafiać na nasz talerz?
Przede wszystkim liściaste i kolorowe warzywa i owoce. Są pełne antyoksydantów - substancji, które pomagają organizmowi regenerować zniszczone komórki i chronią przed niektórymi odmianami nowotworów. Dostarczają także składników przeciwzapalnych, które odgrywają ważną rolę w zwalczaniu komórek rakowych.
Karotenoidy to czerwone, pomarańczowe i żółte barwniki zawarte w warzywach i owocach. Naukowcy zalecają spożywanie marchewek, słodkich ziemniaków i papryki, są szczególnie ważne, gdyż zawierają antyoksydanty. - Z kolei pomidory pomagają przeciwdziałać rakowi prostaty - dodaje prof. Walter Willett, kierownik Zakładzie Żywienia na Harvard School of Public Health.
Zdrowe jelita zapewnią nam bogate w błonnik produkty pełnoziarniste, takie jak brązowy ryż czy turecka kasza bulgur. - Bakterie jelitowe i, bardziej ogólnie, układ pokarmowy odgrywają ważną rolę w ludzkim systemie immunologicznym, który jest narażony na kilka typów nowotworów - uważa dr Marian Neuhouser z Centrum Badania Nowotworów im. Freda Hutchinsona. Poza właściwościami antynowotworowymi, pełnoziarniste produkty są sycące, dzięki czemu zapobiegają przejadaniu się. To ważne, gdyż niektóre rodzaje nowotworów  powiązane są z otyłością.
 Specjaliści od żywienia doradzają też, aby wybierać chude białko. Gdzie go szukać? Przede wszystkim w orzechach, fasoli, rybach i chudym mięsie. Unikać powinniśmy natomiast czerwonego i przetworzonego mięsa. Amerykański Instytut Badań Nad Nowotworami rekomenduje, aby jedna trzecia spożywanego białka pochodziła z produktów zwierzęcych, a dwie trzecie z owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Z kolei wybierając nabiał, wskazane jest, abyśmy sięgali po produkty z niską zawartością tłuszczu lub całkowicie odtłuszczone


Zdrowa dieta oznacza wybór nienasyconych tłuszczów roślinnych do gotowania i przygotowywania potraw. Chociaż nie ma to bezpośredniego wpływu na rozwój nowotworu, zdaniem prof. Willetta trzymanie się tej zasady pomaga ograniczyć występowanie chorób serca i cukrzycy.
Warto również ograniczyć alkohol. O ile jego małe ilości pomagają w walce z chorobami serca, to większe spożycie grozi zmianami nowotworowymi. Dlatego eksperci doradzają umiar w sięganiu po trunki. Podobnie zresztą, jak w sięganiu po jedzenie w ogóle. Zalecane jest dbanie o rozsądną wielkość porcji i liczbę posiłków w ciągu dnia. Szczególnie, gdy część posiłków spożywamy w postaci gotowych dań lub w restauracjach i barach.

- Należy pamiętać o ograniczeniu do minimum tzw. pustych kalorii. Słodkie napoje gazowane czy napoje energetyczne są jak babeczki. A przecież nikt nie pochłaniałby codziennie trzech babeczek. Albo nawet trzech babeczek tygodniowo. Puste kalorie to prosta droga do nadwagi, otyłości i nowotworów z nimi związanych - podsumowuje dr Neuhouser.

"Aby dbać o nasze zdrowie i chronić się przed nowotworami, wskazane jest unikanie w naszej diecie pustych kalorii, tłuszczów nasyconych, tłustego i przetworzonego mięsa oraz przesadnie dużych ilości alkoholu."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz