Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 9 kwietnia 2015

Kurkuma leczy złe wspomnienia

http://i.racjonalista.pl/img/news/Fotor1123112224.jpg
Kurkuma czyli ostryż długi od wieków jest znana w Azji jako roślina lecznicza o wielu zastosowaniach. Nauki medyczne potwierdzają coraz więcej z owych właściwości. Najnowsze badania psychologów z City University of New York wykazały, że kurkumina może aktywnie osłabiać powstawanie wspomnień związanych ze strachem w mózgu, co może pomóc w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak syndrom stresu pourazowego (PTSD). Ciekawe jest to, że kurkumina wpływa na usuwanie złych wspomnień, pomijając pozostałe rodzaje.
Kłącze kurkumy zawiera kurkuminę, która jest przeciwutleniaczem polifenolowym. Strukturę związku zbadali w 1910 r. Stanisław Kostanecki, J. Miłobędzka i Wiktor Lampe. Zmielona, wysuszona bulwa ma nazwę kurkuma i jest używana jako aromatyczna przyprawa do potraw oraz jako dodatek do mieszanek przyprawowych takich jak curry czy sambar masala. Obecnie jest uprawiana jako ozdobna roślina pokojowa także w krajach o zimniejszym klimacie, również w Polsce.
http://zwierciadlo.pl/wp-content/uploads/2012/05/kurkuma.jpg
Kurkumina wykazuje działanie przeciwzapalne, a jej pochodna - desmetylokurkumina działanie antyoksydacyjne. W krajach azjatyckich uważa się, że długotrwałe przyjmowanie kurkumy zmniejsza zachorowalność na nowotwory, szczególnie przewodu pokarmowego. Przeprowadzone na zwierzętach badania wykazały, że kurkumina hamuje wzrost guza raka jajnika oraz angiogenezę. Alkoholowe wyciągi z kłącza kurkumy stosuje się także przy leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego: uczucie pełności, wzdęcia i zaparcia spowodowane niedostatecznym wydzielaniem żółci i niedrożnością dróg żółciowych, przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, kamicy żółciowej, zaburzeniach trawiennych wywołanych niedoborem żółci, w stanach atonicznych i skurczowych mięśni gładkich dróg żółciowych oraz w pooperacyjnym zastoju żółci. Jest poza tym pomocna w dolegliwościach sercowo-naczyniowych, w zapaleniach stawów, a także działa jako naturalny jako antydepresant.
Kurkumina badana jest także jako potencjalny środek zapobiegający demencji i chorobie Alzheimera. 
http://naukawpolsce.pap.pl/Data/Thumbs/_plugins/information/391347/MTAyNHg3Njg,12067886_12067324.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz