Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 3 marca 2015

Oberżynka Golden Eggs


http://www.permacultuurnederland.org/upload/solanum-melongena1.jpg

Roślina jednoroczna należąca do rodziny psiankowatych.
Dorasta do 1 – 1,5 m wysokości. (Niektóre odmiany są o połowę mniejsze. Dorastają do 50 cm jak np. odmiana Golden Eggs.)
Zależnie od odmiany może być pokryta kolcami.
Występuje w wielu odmianach, różniących się od siebie wielkością, kształtem i kolorem owoców. Kolor owoców może być fioletowy, brunatny, biały, żółty, zielony, różowy bądź prążkowany, a owoce mogą osiągać wielkości od kurzego jajka po mierzące 30 cm.
Wrażliwa na mróz.
Lubi glebę luźną i próchniczą.
Wysiew nasion II, III, na głębokość 0,5 cm w temp. 20 – 25°C do doniczek na sadzonki. Do gruntu V, VI, ok 4 szt. na 1 m2.
Kiełkowanie odbywa się po 2 - 4 tygodniach.
Nie należy podlewać zbyt obficie, by ustrzec roślinę przed zgnilizną korzeniową.
Kwiaty występują w kolorze białym i fioletowym w zależności od odmiany. Są obupłciowe, samopylne. Pszczoły nie są koniecznie do ich zapylania.
Opadanie pączków lub kwiatów oznacza, że roślinie jest za zimno. Bakłażan lubi ciepło i niską wilgotność powietrza. Jeśli mimo ciepła roślina nie zawiązuje owoców, to podczas słonecznego dnia należy nimi energicznie potrząsnąć lub w razie potrzeby zapylić przy użyciu pędzelka. Kwiaty pozostaną otwarte przez kilka dni, więc dobrze jest powtarzać proces zapylenia przez cały ten okres. Jeśli kwiat został odpowiednio zapylony, powinien się zwinąć, ale nie odpaść z rośliny.
Innym czynnikiem, przez który kwiaty i pączki mogą opadać jest susza. Brak odpowiedniej ilości wody widać wtedy również po liściach, które stają się oklapłe.
Przy spadku temperatury poniżej 15°C wzrost zostaje zahamowany, a gdy temperatura spadnie poniżej 5°C, powstają uszkodzenia liści.
Uprawa w inspekcie lub szklarni jest zawsze pewniejsza niż w gruncie.
Nadaje się do uprawy pojemnikowej.
Tak jak wszystkie rośliny z rodziny psiankowatych, bakłażan nie powinien być uprawiany na tym samym stanowisku częściej niż raz na 3 lata, bądź po każdej uprawie należy wymienić podłoże.
Jeśli skróci się pojedyncze pędy, nabiera bardziej krzaczastego pokroju i zaczyna szybciej wykształcać owoce.
Aby uzyskać wysokiej jakości owoce, roślinie należy zostawić 3 pędy, każdy z 2 zawiązkami owoców, a pozostałe pędy wyrastające z kątów liści i kwiaty z zawiązkami owoców usunąć. Dolne pędy z liśćmi też należy usunąć.
Zbiór następuje 30 – 40 dni od kwitnienia, gdy owoce zabarwią się na ciemno (lub w przypadku Golden Egg staną się żółte) i nabiorą połysku. Powinny być jędrne, nie przejrzałe, a nasiona wewnątrz białe. Przejrzałe owoce robią się gorzkie, a ilość nasion wewnątrz owocu rośnie.
Po opakowaniu w folię owoce mogą być przechowywane do 10 dni w temp. 8 - 10°C.
Owoce można spożywać tylko dojrzałe, niedojrzałe są trujące.
Nasiona są jadalne, choć w smaku gorzkawe.
Roślinę atakuje stonka, mszyce, mącznik szklarniowy, przędziorki oraz plamistość liści i owoców.
Nadaje się do mrożenia, gotowania, grillowania i smażenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz