Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 22 lutego 2015

Matamata


Matamata (Chelus fimbriata lub Chelus fimbriatus) – gatunek gada z podrzędu żółwi bokoszyjnych z rodziny żółwi wężoszyjnych.

Opis 
Karapaks płaski i okrągły. Na tarczach grzbietowych występują trzy rzędy dużych pojedynczych rogowych guzów. Głowa duża trójkątna wskutek mocno zwężonego końca pyska zakończona długim, rurkowatym wyrostkiem nad pyskiem z nozdrzami umożliwiającymi oddychanie powietrzem w trakcie zanurzenia. Szyja długa pokryta miękką skórą z długimi frędzelkowatymi wyrostkami skórnymi po bokach. Frędzle na głowie i szyi są silnie unerwione, co pozwala żółwiowi na odbieranie nawet niewielkich zmian w otoczeniu i ułatwia wykrycie ofiary. Kończyny masywne zakończone palcami spiętymi błoną pływną i mocnymi pazurami. Całe ciało jest ciemno ubarwione, a karapaks pokrywają glony wskutek czego zlewa się z otoczeniem i przypomina stertę butwiejących liści.
 
Rozmiary 
Karapaks do 40 cm długości.
Biotop 
Bagniste rozlewiska rzek.
Pokarm 
Głównie małe ryby oraz inne organizmy wodne: żaby, kijanki, owady wodne i ich larwy.
Behawior 
Na zdobycz czatuje nieruchomo na dnie pod wodą czekając, aż ryba zbliży się na odpowiednią odległość i wtedy jednym gwałtownym ruchem otwiera szeroki pysk, a wytworzony prąd wsysa rybę do środka.
Rozmnażanie 
12-28 jaj składanych na plażach bądź brzegach małych zatoczek. Czas inkubacji przy temperaturze 28-30 °C wynosi ok. 200 dni.
Występowanie 
Północna Ameryka Południowa: Brazylia, Gujana, Wenezuela.

https://adlayasanimals.files.wordpress.com/2014/12/t407.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz