Łączna liczba wyświetleń

piątek, 27 lutego 2015

Dziwnej plamy na Ceres i nowe fotki Plutona

Europejska Agencja Kosmiczna zrobiła nam cudowną niespodziankę i udostępniła najnowsze zdjęcia planet karłowatych, Ceres i Plutona, do których zbliżają się dwie sondy. Ceres znajdująca się pomiędzy Marsem a Jowiszem, skrywa wiele tajemnic, które za chwilę będziemy próbowali odkryć.
Jedną z nich są duże, białe plamy, które zlokalizowane są w różnych częściach powierzchni obiektu. Sonda Dawn, która już zbliża się do Ceres i dokładnie ją zbada w przeciągu 2 miesięcy, właśnie przesłała na Ziemię najnowsze fotki.

Dokładnie są to trzy fotografie, na których widoczna jest prawie cała planeta karłowata, i to w dużych detalach. Obrazy pokazują również obszary światła i ciemności, które wskazywałyby, że jej powierzchnia pokryta jest kraterami.
Na jednej z fotografii widoczna jest też biała plama. Niestety, naukowcy nie wiedzą czym ona może być, ale może ta zagadka rozwiąże się, gdy sonda znajdzie się bliżej obiektu.
Astronomowie chcą lepiej zbadań Ceres, ponieważ jest jednym z najciekawszych obiektów Układu Słonecznego, a także największym w sercu pasa. Jej wnętrze składa się ze sporych rozmiarów jądra skalnego, a ponad nim rozciąga się warstwa wodnego lodu i cienka skorupa zewnętrzna zbudowana z lekkich materiałów.


Naukowcy podejrzewają, że 25 procent masy Ceres, to woda, a to oznaczałoby, że ma więcej słodkiej wody niż Ziemia. Zaobserwowano także pióropusze pary wodnej, wybuchające z powierzchni tego obiektu, które mogą pochodzić z gejzerów podobnych do wulkanów znajdujących się na Ziemi.
Można więc śmiało rzec, że ta planeta karłowata, to taka miniaturowa Ziemia. Sonda Dawn właśnie zaczęła lepiej badać ten obiekt, natomiast zakończy swoją wielką misję w wakacje.
Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała również najświeższe fotki Plutona, pochodzące z sondy Nowe Horyzonty, na których widoczne są "tańczące" wokół niego dwa małe księżyce, Nix i Hydra.
Pluton kiedyś był pełnoprawną planetą, ale obecnie jest zaliczany do planet karłowatych, jednak nie ma to dla nas większego znaczenia, gdyż ten fakt nie zmniejszył naszego zainteresowania tym fascynującym obiektem.
Póki co dysponujemy jego bardzo słabymi zdjęciami, wykonanymi przez teleskop Hubble'a, ale to już powoli się zmienia, do Plutona zbliża się bowiem sonda Nowe Horyzonty, która już w lipcu prześle na Ziemię piękne, dużej rozdzielczości fotki tego dalekiego nam obiektu.
Trzymajmy więc kciuki za powodzenie obu misji i uzbroimy się w cierpliwość, w oczekiwaniu na nowe, piękne zdjęcia planet karłowatych.

autor: Filip Geekowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz