Łączna liczba wyświetleń

piątek, 20 lutego 2015

Dolina Środkowego Renu

Ren koło Boppard

Dolina Środkowego Renu (niem. Mittelrheintal) – dolina Renu pomiędzy Bingen i Rüdesheim am Rhein a Bonn w której znajdują się liczne zabytki średniowiecznej architektury świeckiej i sakralnej. Jej 65-kilometrowy odcinek pomiędzy Bingen a Koblencją – krajobraz kulturowy „Oberes Mittelrheintal” (pol. Górna Dolina Środkowego Renu) – został wpisany w 2002 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.




Geograficzna nazwa "środkowy Ren" (niem. Mittelrhein) odnosi się do przełomu Renu w Reńskich Górach Łupkowych (niem. Rheinisches Schiefergebirge) pomiędzy Bingen i Rüdesheim am Rhein na południu a Bonn-Bad Godesberg i Bonn-Oberkassel na północy. Po przekroczeniu Alp, Ren meandruje na północ, gdzie napotyka biegnące na linii wschód – zachód pasmo Reńskich Gór Łupkowych. Rzeka wcina się w przeszkodę, rzeźbiąc ponad 300-metrowe klify. Na zachodnim brzegu znajdują się góry Hunsrück, 

 

ograniczone od północy Mozelą, która wpada do Renu niedaleko Koblencji. 



Na północ od Mozeli, na lewym brzegu Renu rozciąga się pasmo górskie Eifel. 


Na wschodnim brzegu znajdują się góry Taunus, 

 
 
których północną granicę wyznacza rzeka Lahn, za którą rozciąga się pasmo gór Westerwald.

 

Dolina środkowego Renu znajduje się w głównej mierze na terytorium kraju związkowego Nadrenii-Palatynatu, częściowo na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii. Geograficznie do doliny środkowego Renu zalicza się również prawy brzeg rzeki pomiędzy Rüdesheim am Rhein i Lorch na terenie Hesji, który wchodzi w skład obszaru winnic Rheingau. Niecka Neuwieder rozdziela Ren górny od dolnego.

Największe dopływy Renu w jego środkowym biegu to: Nahe, 


Mozela 

 Mozela

i Ahr (lewobrzeżne) oraz Lahn, Wied i Sieg 

 Sieg

(prawobrzeżne).
 
Na półwyspie Namedyer Werth znajduje się gejzer Andernach (niem. Geysir Andernach, dawniej niem. Namedyer Sprudel) – forma sztucznego gejzeru (powstałego w rezultacie odwiertu mającego dać dostęp do wody mineralnej), wyrzucającego co 3–4 godziny zimną wodę na wysokość 40–60 m. Wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako największy "zimny gejzer" na świecie.

 

 Najważniejsze miasta na lewym brzegu Renu to: Bingen, Bacharach, 

 Bacharach

Oberwesel, Sankt Goar, 

 

Boppard 

 

i Koblencja, położone w górnym biegu rzeki oraz Andernach, 

 Andernach

Bad Breisig, 


Sinzig, Remagen 

 Panorama miasta

i Bonn 

 

w dolnym biegu środkowego Renu. Na prawym brzegu znajdują się: Rüdesheim am Rhein,

 

 Assmannshausen, Lorch, Kaub, Sankt Goarshausen, 

 

Braubach i Lahnstein w górnym biegu rzeki, oraz Vallendar, Bendorf, Neuwied,  

 Neuwied

Bad Hönningen, Linz am Rhein, Bad Honnef 

 Bad Honnef z lotu ptaka

i Königswinter w dolnym biegu.

 
 

 

Region uprawy winorośli Nadrenia Środkowa (Mittelrhein) pokrywa się z geograficznym regionem środkowego Renu. Jest jednym z określonych ustawowo regionów produkcji wina gatunkowego (niem. Qualitätswein).

http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/26913457.jpg

Uprawę winorośli zapoczątkowali Rzymianie, a w wiekach średnich produkcja wina upowszechniła się na obszarze na południe od Mozeli. Ważnym czynnikiem była przy tym technika uprawy na terasach. Zagospodarowywano tereny o nachyleniu od 25° do 30°. Uprawie sprzyjał łagodny klimat. Ren oraz łupkowate podłoże magazynowały ciepło, zapobiegając wysokim wahaniom temperatury (średnia temperatura roczna wynosi 9,4 °C). Strome zbocza zapewniały odpływ zimnego powietrza, co miało dobry wypływ na późno dojrzewające owoce Rieslingu, które stanowiły tu ok. 75% upraw.

 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Mittelrhein_Burg_Katz.jpg

W średniowieczu wino było jedynym niezanieczyszczonym i nadającym się do dłuższego składowania napojem. Regionalną specjalnością doliny środkowego Renu było wino Feuerwein, produkowane w okolicy Bacharach (obecnie wytwarzane w Posthof Bacharach). Wino to było jednym z najważniejszych dóbr eksportowych regionu w okresie średniowiecza, transportowane drogą rzeczną i lądową. Produkcja wina była atrakcyjna dla seniorów (niem. Grundherr). Wskutek poprawy ekonomicznego położenia i wobec stale rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowaną siłę roboczą wykształciły się nowe stosunki dzierżawcze, a sytuacja gospodarcza uległa znacznej poprawie. Pod koniec średniowiecza większa część społeczeństwa była zależna od uprawy winorośli. Po zniesieniu systemu senioralnego ziemia została rozparcelowana na mniejsze działki.
Aż do końca XVI w. produkcja wina była bardzo opłacalną gałęzią gospodarki. Jej upadek przyszedł wraz z recesją po wojnie trzydziestoletniej. Konkurencja przyszła ze strony tańszego piwa oraz kawy i herbaty. Od 1815 po przejęciu Nadrenii przez Prusy, produkcja wina na lewym brzegu Renu ponownie rozkwitła po wprowadzeniu quasi-monopolu. W 1839 powstała silna konkurencja ze strony Deutscher Zollverein. Zapoczątkowało to zmiany w profilu przedsiębiorstw sektora winnego – obok wina tradycyjnego, zaczęto wytwarzać wina musujące i świadczyć usługi turystyczne. Po 1870 doszło do kolejnego pogorszenia koniunktury. Wskutek szybkiego rozwoju transportu (budowa sieci kolejowej) i postępującego uprzemysłowienia, lokalne wino musiało konkurować z tańszymi i często lepszymi produktami z zagranicy. Ponadto uprawy zaczęły trapić szkodniki i choroby przywleczone z Ameryki i Francji (pleśnie, mszyce – filoksera winiec, gąsienice motyli z rodziny zwójkowatych).
Obecnie 65% powierzchni uprawnych sprzed 1900 nie nadaje się do uprawy. Kolejne 16% jest w 40–80% zniszczone. Z pozostałych ok. 480 ha w 2006 uprawiano ok. 380 ha. Winnice leżące odłogiem zarastają powoli lasy. Winnice produkują relatywnie małe ilości wina – ok. 60 hektolitrów z hektara. Najważniejsze rejony uprawy to: Bopparder Hamm, Bacharach i Oberwesel. Większość winnic to małe, rodzinne przedsiębiorstwa.

 Dolinę środkowego Renu odkryli dla turystyki w XVIII w. młodzi przedstawiciele brytyjskiej arystokracji zatrzymujący się tu w drodze do Włoch. Wraz z rozkwitem romantyzmu reńskiego dolina stała się popularnym celem podróży arystokracji i inteligencji niemieckiej. Turystyka wsparta wprowadzeniem rejsowych połączeń rzecznych w 1827 oraz połączeń kolejowych (1840–70), przyczyniła się do ponownego rozkwitu gospodarczego doliny. Zainteresowanie regionem zaczęło maleć w latach 80. XX w.

 http://sr47.de/t/pics/60a1aef48d.jpg

Krajobraz kulturowy „Oberes Mittelrheintal” (Górna Dolina Środkowego Renu) pomiędzy Bingen i Rüdesheim am Rhein a Koblencją został wpisany 27 czerwca 2002 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
By uniknąć problemów jakie napotkała budowa mostu w drezdeńskiej dolinie Łaby, plany nowej przeprawy drogowej przez Ren w formie mostu lub tunelu niedaleko St. Goar i Sankt Goarshausen są konsultowane z komitetem UNESCO.

Wąska dolina ze stromymi klifami wymusiła budowę terasów, które nadały dolinie unikatową formę. Na terasach uprawiano od VIII w. winorośl i wydobywano łupki. Uprawa rolna była możliwa tylko na okolicznych równinach. Na przestrzeni 65 km doliny znajduje się ponad 40 zamków, wzniesionych na środkowych terasach w średniowieczu (XII–XIV w.) lub odbudowanych w XIX w.

Deutsches Eck (pol. Niemiecki Róg)

Już Rzymianie stawiali na tym terenie warownie i ufortyfikowane miasta w celu obrony północnej granicy imperium. Kilka średniowiecznych zamków stanęło w miejscu dawnych rzymskich budowli, np. zamek Klopp. 

 Burg Klopp.JPG

 Żadna z rzymskich warowni nie zachowała się do dziś. Nie przetrwały też żadne budowle z okresu karolińskiego. W X–XI w. budowa zamków była przywilejem króla i arystokracji. Budowle sprzed tego czasu były wznoszone z drewna i ziemi, głownie w celach obronnych przed najazdami Węgrów, Słowian i Normanów. W XI w. w okresie sporu o inwestyturę pomiędzy zwolennikami cesarza a papiestwem zaczęto wznosić zamki kamienne.

Złoty wiek budowy zamków obronnych nad Renem przypadł na okres sprawowania władzy przez przedstawicieli dynastii Hohenstaufów (1138–1254), w szczególności za panowania Fryderyka Barbarossy (1152–90) oraz Fryderyka II, który większość czasu spędzał poza terenem Niemiec, głównie w Królestwie Sycylii i we Włoszech, doprowadzając do osłabienia władzy cesarskiej. Na znaczeniu zyskiwali lokalni książęta. W 1220 Fryderyk II przekazał ważne prawa przysługujące dotychczas królowi (regalia) duchowieństwu (Confoederatio cum principibus ecclesiasticis) w zamian za poparcie jego syna Henryka VII jako kandydata do tronu. Przywileje obejmowały m.in. prawo do bicia własnej monety oraz poboru cła. W 1231 Henryk VII nadał podobne prawa świeckim (Statutum in favorem principum). W XIII w. Rzesza stała się monarchią elekcyjną. Prawo wyboru monarchy przysługiwało siedmiu elektorom. Na mocy Złotej bulli Karola IV w skład kolegium elektorskiego wchodziło: trzech elektorów duchownych (arcybiskupi Moguncji, Kolonii i Trewiru) oraz czterech elektorów świeckich (król Czech, palatyn reński, margrabia brandenburski, książę sasko-wirtemberski). Czterech z siedmiu elektorów Rzeszy posiadało dobra w Dolinie Środkowego Renu. Zamki budowano zarówno jako punkty obronne granic księstw, jak i punkty celne. Ponadto książęta wznosili warownie w granicach miast, często skonfliktowanych z arystokracją, by wzmocnić swoją pozycję w przypadku buntu mieszczaństwa – wiele zamków miejskich powstało po powstaniu w 1254 Reńskiego Związku Miast (niem. Rheinischer Städtebund), jednoczącego ponad 70 miast.

Pod koniec XIV w. w regionie zaczęła rozpowszechniać się broń palna, przez co wiele z zamków utraciło swoje strategiczne znaczenie i zaczęło popadać w ruinę. Wiele z budowli zostało w znacznym stopniu zniszczonych w czasie wojny trzydziestoletniej. Ostateczny cios zadały wojska Ludwika XIV podczas wojny palatynackiej w 1689. Wraz ze wzrostem zainteresowania zamkami w okresie romantyzmu, wiele z budowli zostało odbudowanych w XIX w.

Zamki, twierdze i pałace

Najbardziej wyróżniające się zamki to: Marksburg 

 Zamek Marksburg

– w pełni zachował swój średniowieczny charakter, Pfalzgrafenstein 

 

– położony na skalistej wyspie po środku Renu oraz Rheinfels – twierdza obronna.

 
Zamek Marksburg został zbudowany w średniowieczu, by chronić okoliczne kopalnie srebra i ołowiu. Pierwszym wzmiankowanym właścicielem zamku był hrabia von Gruningen w 1135. Później posiadłość nabyła rodzina Eppstein, jedna z najpotężniejszych rodzin w regionie, która otrzymała od króla prawo pobierania cła na rzece, co przyczyniło się do jej szybkiego bogactwa. Przez małżeństwo zamek przeszedł w ręce książąt Katzenlbogen w 1283 i pozostawał w ich posiadaniu przez 200 lat. Kolejnymi właścicielami byli książęta Hesji. W 1803 zamek przeszedł w posiadanie książąt Nassau, a w 1866 w ręce Prus. W 1900 budowlę nabyło Towarzystwo na Rzecz Zachowania Niemieckich Zamków (niem. Vereinigung zur Erhalten deutschen Burgen) założone przez Bodo Ebhardta i przeprowadziło jej gruntowną renowację. Zamek w pełni zachował swój średniowieczny charakter. Obecnie znajduje się tu muzeum i jedno z największych w Europie archiwów publikacji na temat średniowiecznych zamków.
Zamek Rheinfels w St. Goar został zbudowany przez księcia Dytryka II Bogatego ok. 1250 jako punkt celny na Renie. Twierdzę rozbudował w XVI w. w stylu renesansowym protestancki landgraf Hesji Filip. Zamek został zniszczony przez rewolucyjne wojska francuskie. Zrujnowana budowla przeszła następnie w ręce prywatne, a odzyskany materiał budowlany był używany do odbudowy twierdzy Ehrenbreitstein. Po interwencji Wilhelma I zaprzestano tego procederu, lecz zamek nie został odbudowany.
Za symbol romantyzmu reńskiego uznawany jest zamek Stolzenfels. 

 

Położony na południe od Koblencji, zbudowany w XIII w. przez arcybiskupa Trewiru Arnolda, by kontrolować ujście rzeki Lahn do Renu. Tereny naprzeciwko należały do rywalizującego arcybiskupstwa Moguncji. Lokalna legenda mówi, że znajduje się tam złoto wyprodukowane przez jednego z biskupów parających się alchemią. Zniszczony przez wieki zamek, został odbudowany przez Fryderyka Wilhelma IV w 1836 w stylu neogotyckim wg planów Karla Friedricha Schinkla.
W Koblencji znajduje się ostatnia rezydencja książąt elektorów z Trewiru – pałac książąt elektorów 

 Universität Bonn.jpg

oraz najpotężniejsza twierdza w Nadrenii-Palatynacie – twierdza Ehrenbreitstein, wybudowana w XIX w. przez Prusy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz