Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 23 lutego 2015

ALOES PSTRY

ALOES PSTRY

(Aloe variegata)

Mięsisty aloes jest popularną rośliną doniczkową, łatwą w hodowli i kwitnącą co roku na przełomie stycznia i lutego. Pochodzi on z Afryki, zaś omawiany gatunek wywodzi się z Afryki Południowej, gdzie jednak już coraz rzadziej można go spotkać w naturalnym środowisku. Podobnie jak inne gatunki aloesu, tak i ten rośnie zimą, a latem zapada w półsen. W naturalnych warunkach, przy bardzo gorącej pogodzie, roślina ta potrzebuje okresu wypoczynku, by zgromadzić potrzebną jej wilgoć. Zazwyczaj jest to przełom lipca i sierpnia. Aloes pstry ma krótkie, trójkątne liście z białymi plamkami, układające się w trzy spiralne rzędy. Jeżeli chcemy zapylić kwiaty ręcznie, możemy użyć do tego dużego, bladozielonego strączka nasiennego zawierającego duże nasiona.
Aloes całkiem dobrze znosi niskie temperatury (do 10°C) jeżeli jest dostatecznie sucho. Jak większość roślin preferuje dobrą wentylację, ale nie przeciągi.
Wymaga jasnego miejsca uprawy przez cały rok. Najlepiej będzie rósł przy oknie zwróconym na wschód lub zachód.
Podlewamy tę roślinę obficie przez całą wiosnę oraz jesień. Robimy to za każdym razem, gdy kompost zacznie już wysychać. Latem i zimą podlewamy od czasu do czasu niewielką ilością wody. Zbyt dużo wilgoci przy niskich temperaturach zwykle prowadzi do gnicia aloesu. Roślina ta pochodzi z suchych terenów w Afryce i wymaga suchych warunków.
Sukulenty to niezwykle 'głodne' rośliny, wymagające regularnego nawożenia co 1-2 tygodnie wiosną i jesienią. Stosujemy nawóz dla kaktusów lub do pomidorów. Musi być on rozcieńczony pół na pół z wodą. Sukulenty wymagają podłoża o dobrym drenażu, zawierającego około 1/3 piasku. Przesadzamy przynajmniej raz na dwa lata.
Wokół rośliny dość często pojawiają się odrośla, które wyrastają z podziemnej łodygi. Najlepiej co kilka lat oddzielać je podczas przesadzania. Można też to zrobić, gdy osiągną średnicę około 3 cm i rozwiną własne korzenie. Najlepiej przesadzać je do oddzielnych doniczek, tak by tworzyły nowe rośliny.


https://naradka.files.wordpress.com/2011/09/aloe-variegata.jpg?w=511&h=750

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz