Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 6 listopada 2016

Pitcairn

3
 Flaga Pitcairn
Pitcairn - Wyspy Pitcairn, Henderson, Ducie i Oeno – grupa 4 wysp leżących na Oceanie Spokojnym w Polinezji między Australią a Ameryką Południową. Do Pitcairn Islands Group należą wyspy Pitcairn (4,53 km²), 
Bounty bay.jpg
Henderson, 
 Henderson01 AKK.jpg
Ducie,  
 Ducie02 AKK.jpg
Oeno (te trzy ostatnie są niezamieszkane) o łącznej powierzchni 47 km².
Liczba ludności w 1994 roku wynosiła 70 osób, a 13 lat później już tylko 49 osób (2007). Jedyna miejscowość na wyspie to Adamstown.
 17
26
13

Wyspy Pitcairn składają się z czterech wysp: Pitcairn (główna wyspa), Henderson, Ducie i Oeno. Wyspa Pitcairn jest pochodzenia wulkanicznego, Henderson jest wyspą koralową, a Ducie i Oeno są atolami. Wyspa Pitcairn otoczona jest rafą koralową, zbudowana jest głównie z bazaltów. Przeważająca cześć jej powierzchni pokryta jest niewysokimi wzniesieniami o stromych zboczach z najwyższym wzniesieniem Pawala Valley Ridge – 347 m n.p.m. Pozostałe wyspy są na ogół płaskie. Dominują strome i skaliste wybrzeża typu klifowego. Naturalną roślinność stanowi las tropikalny, a na wybrzeżach namorzyny, obecnie jednak są one znacznie wytrzebione i zachowały się w niewielu miejscach.
Jedyną zamieszkaną wyspą jest wyspa Pitcairn o powierzchni 4,6 km² i gęstości zaludnienia 10 osób na km². Można się na nią dostać łodzią przez Zatokę Bounty. Pozostałe wyspy znajdują się w odległości ponad 100 km.
19
Stpaulspoint.jpg
Na Pitcairn rosną drzewa miro (z rodziny malwowatych), wykorzystywane w rękodzielnictwie. W strefie przybrzeżnej występują mangan, żelazo, miedź, złoto, srebro i cynk.
4
7
8
11
12