Łączna liczba wyświetleń

środa, 9 listopada 2016

Persepolis

Persepolis recreated.jpg

Persepolis – miasto w starożytnej Persji, założone przez Dariusza I w 518 p.n.e., lecz znacznie rozbudowane przez Kserksesa I i kolejnych władców z dynastii Achemenidów. Stąd przyjmuje się, że znane archeologom Persepolis jest dziełem nie Dariusza, lecz Kserksesa. 
Ruiny miasta znajdują się ok. 70 km na północ od Sziraz.
 
Ruiny pałacu Dariusza I w Persepolis
Miasto w czasach Achemenidów pełniło funkcję jednej z czterech stolic imperium perskiego (obok Suzy, Ekbatany i Pasargadów) i służyło jako ceremonialna stolica państwa. Szczególną oprawę miało święto Noruz obchody nowego roku wypadającego według kalendarza perskiego w dniu równonocy wiosennej.
 
Dariusz I
W murze za rządów Kserksesa wybudowano bramę zwaną Bramą Wszystkich Ludów. Strzegły jej rzeźby skrzydlatych byków. Zachowała się inskrypcja zapisana pismem klinowym w trzech językach: elamickim, babilońskim i staroperskim, głosząca, że: "sala wejściowa jest dziełem Kserksesa I, następcy Dariusza". Za bramą znajdował się portyk wsparty na czterech kolumnach. Za nim, na prawo, wyróżnia się jedno z pomieszczeń reprezentacyjnych, wzniesiona na drugim tarasie apadana, pełniąca funkcję Sali Audiencyjnej.
Jest to sala hypostylowa, zbudowana na planie kwadratu o boku 61,0 m. Otoczona była sześcioma rzędami kolumn w rozstawie 8,4 m i wysokości 18,0 m, z których do naszych czasów zachowało się tylko 13 kolumn. Sala tronowa Kserksesa, nazywana Salą Stu Kolumn, była zbudowana na kwadracie o boku 75,0 m, przykryta płaskim stropem opierającym się na kolumnach wysokości 9,0 m rozstawionych w 10 rzędach. Przestrzeń sali zamykały ściany, w których umieszczone były wejścia (wejścia przetrwały do naszych czasów). Sala ta została ukończona za panowania Artakserksesa I.
Oprócz pomieszczeń reprezentacyjnych w skład kompleksu wchodziły zabudowania mieszkalne. Były to rezydencje wznoszone wokół kolumnowych dziedzińców. Najstarsza budowla pochodzi z czasów Dariusza I. Największą zachowaną ozdobą pałacu są reliefy biegnące wzdłuż ścian i schodów. Wyobrażają one procesje biorące udział w uroczystościach religijnych i świeckich. Idący składają dary królowi, oczekując na posłuchanie. Wśród przedstawionych postaci znajdują się przedstawiciele wszystkich ludów z imperium Achemenidów.
W 1971 roku w ruinach Persepolis zorganizowano główne obchody 2500 rocznicy powstania monarchii irańskiej.
 
Amid the Ruins of Persepolis, Iran (4679289758).jpg
Ruiny w Persepolis
ABCDEF-5.jpgIn the Ruins of Persepolis (4679249634).jpgTJ4.jpg
ABCDEF-7.jpgPersepolis Ruins.jpgThe Islamic Republic 046 (8497544575).jpg
Architecture with Bas-Relief at Apadana Palace - Persepolis - Central Iran - 03 (7427814192).jpgTakhteJamshid khadije2.jpgApadana Palace in Persepolis located in Iran.tif
Persepolis east side-02 at spring.jpg
تخت جمشید444.jpgColumn Base Amid Architectural Rubble (4690352651).jpg
Persepolis Tomb.jpgTachar-Persepolis-Iran.tifتخت جمشید23.jpgتخت جمشید شیراز.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/10/Pers%C3%A9polis%2C_Ir%C3%A1n%2C_2016-09-24%2C_DD_11.jpg
تخت جمشید4.JPG
تخت جمشید 4.JPG
تخت جمشید 11.JPG
TakhteJamshid.jpg