Łączna liczba wyświetleń

środa, 9 listopada 2016

Guam

http://ocdn.eu/images/pulscms/MDk7MDMsMmU0LDAsMSwx/e8998f97fd7e5542b732a79bbf986cf9.jpg
Flaga GuamuGodło Guamu

Guam (Terytorium Guamu) – wyspa w południowej części archipelagu Marianów, w Mikronezji, terytorium nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych Ameryki, stolica Hagåtña (Agana).
Ilustracja

Guam jest terytorium zależnym od USA. Rządy sprawuje gubernator wybierany w wyborach powszechnych. Prawo głosu mają obywatele w wieku powyżej 18 lat. Guamczycy są obywatelami USA, jednak nie mogą głosować w wyborach prezydenckich.
 
http://mm.pwn.pl/ency/jpg/583/22/d92i0732.jpg

Guam to najdalej wysunięta na południe wyspa archipelagu Marianów, która ma 51 km długości i 5-9 km szerokości. Linia brzegowa jest umiarkowanie rozwinięta, gdzie występują niewielkie zatoczki, a na zachodzie leży wąski półwysep Orote Peninsula. U wybrzeży Guam leży kilka przybrzeżnych wysepek. Wybrzeże jest zarówno niskie jak i wysokie, gdzie można wyróżnić klify, kamieniste i żwirowe plaże, które występują także razem klifami, oraz zbocza wzniesień opadające do morza. Na wybrzeżu niskim ciągną się piaszczyste plaże, ponadto występują fragmenty wybrzeża namorzynowego. Wyspę otaczają rafy koralowe.
Plaża na Guamie
Guam jest wyspą wulkanicznego pochodzenia, która leży na styku płyt: filipińskiej i pacyficznej. Wyspa cechuje się zróżnicowaną budową geologiczną, gdzie południowa część zbudowana jest z bazaltów i andezytów. Północna część wyspy to obszary zbudowane głównie z wapieni. Guam jest na ogół nizinna, ale cechuje się urozmaiconą rzeźbą terenu. Południowa część wyspy ma charakter wyżynny, gdzie wzdłuż wybrzeża ciągną się wzniesienia osiągające 300-350 m n.p.m. W tym rejonie wznosi się najwyższy szczyt wyspy – jest Mount Lamlam o wysokości 406 m n.p.m. Północna część wyspy jest nizinna.

Roślinność jest dobrze zachowana, choć w wielu miejscach występują tereny rolnicze. Wyspę cechuje się bogactwem gatunkowym, gdzie rośnie ponad 600 gatunków roślin z czego około 100 to drzewa. Na wyspie rośnie głównie roślinność tropikalna, a także subtropikalna. Do głównych gatunków drzew należą bananowce, palmy kokosowe i drzewa chlebowe 

 Ilustracja

oraz ifil. Liczne są rośliny kwiatowe, paprocie, a na wybrzeżu występują fragmenty roślinności namorzynowej.
Faunę reprezentują głównie ptaki, oraz gady. Ptaki reprezentują zarówno gatunki lądowe jak i morskie, należą do nich siewki, bieliki, gołębie i wiele innych gatunków ptaków. Do gadów należą m.in. gekony i węże. Charakterystycznym skorupiakiem jest krab palmowy. Na Guam sprowadzono także zwierzęta które wcześniej nie występowały na wyspie, jak np. dziki. W wodach oceanu występuje wiele gatunków ryb, w tym rekiny.
 
Guam z lotu ptaka
Entrance to Guam International Airport.JPG

Wojenny Park Historyczny w stolicy Guamu
Ilustracja
Ilustracja
Ilustracja
Ilustracja
Antonio B. Won Pat International Airport
Ilustracja
Ilustracja
Ilustracja
IlustracjaIlustracja
Antonio B. Won Pat International Airport overview.jpg