Łączna liczba wyświetleń

piątek, 21 października 2016

Liść laurowy

Liść laurowy zwany też liściem bobkowym – suszony liść rośliny o nazwie wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis). Pochodzi z regionu śródziemnomorskiego, w Polsce nie występuje, czasami jest jednak uprawiana jako roślina pokojowa.

Liście laurowe są powszechnie stosowane w sztuce kulinarnej jako przyprawa. Dobrze wysuszone mają jasnozielony kolor i bardzo aromatyczny zapach. Najczęściej używane są do przyprawiania bigosu, galaret mięsnych, kapuśniaku z kwaśnej kapusty, rosołu, ale nadają się także do zup jarzynowych i mięsnych, pasztetów, potraw duszonych, sosów i pieczeni. Są ważnym składnikiem marynat oraz zalew do marynowania warzyw.

Są używane również w ziołolecznictwie przy kaszlu, zaburzeniach ukrwienia, schorzeniach skóry, domowym leczeniu ran, przy chorobach reumatycznych.

Olejek z liści laurowych może być wcierany przy bólach reumatycznych, zwichnięciach, opuchnięciach ścięgna. 
Aby przygotować taki olej należy podgrzewać parę liści laurowych w oleju z oliwek na małym ogniu przez około 20minut, nie pozwalając na zagotowanie się oleju. Zestawić z ognia i pozwolić, aby liście laurowe zaparzały się jeszcze przez chwilę. Odcedzić i używać w razie potrzeby na wspomniane wyżej problemy, jak również na bóle pleców, żylaki.

Liście laurowe to wspaniały, naturalny sposób na pozbycie się łupieżu. Aby sporządzić płukankę z liści laurowych do włosów z łupieżem należy najpierw zagotować 250ml wody. Zagotowaną wodę zdjąć z ognia i dodać około 3 łyżeczek pokruszonych liści laurowych. Przykryć i zaparzać 25 minut. Odcedzić płyn i schować do lodówki. Podczas mycia włosów, najpierw spłukać szampon zwykła wodą. Następnie polać włosy sporządzoną płukanką, masować skórę głowy. Czynność powtarzać kilka razy, pozostawić płyn na godzinę, następnie spłukać. Stosować przez kilka dni.