Łączna liczba wyświetleń

piątek, 14 października 2016

Jiczyn

Ilustracja
Herb
Jiczyn – miasto w Czechach, w kraju hradeckim i dawnym powiecie Jiczyn.

Gmina Jiczyn zajmuje powierzchnię 24,93 km², a zamieszkuje ją 16 367 osób (stan na dzień 01.01.2015).

Jiczyn nazywany jest "bramą do Czeskiego Raju", stanowiąc zarazem jedno z głównych i największych miast tego regionu turystycznego.
https://www.koszulkomat.eu/site/showCutImage?name=14677_1&token=2ea4b598c8fbcd44fd66ee1a242846a6&dir=15%2F09
Z Jiczyna pochodził tytułowy Rumcajs - bohater cyklu powieści Václava Čtvrtka .oraz z czechosłowackiego serialu animowanego dla dzieci w reżyserii Ladislava Čapka pod tytułem Rozbójnik Rumcajs.
Rumcajs był z zawodu szewcem a rozbójnikiem został z życiowej konieczności. Miał żonę Hankę  i  synka Cypiska. Nie rozstawał się z charakterystycznym pistoletem. Cała trójka mieszkała w jaskini w Rzaholeckim Lesie
 https://www.koszulkomat.eu/site/showCutImage?name=14679_1&token=af4bbc69a5a3738e4a5f38ae8adb0853&dir=15%2F09
Wrogami Rumcajsa byli Książę Pan i Księżna Pani; wokół tego konfliktu toczyła się fabuła bajki.

Zabytki

 • plac Waldsztejna (Valdštejnovo náměstí):
  • zamek Waldsztejna wraz z przylegającym niewielkim parkiem,
  • brama valdická,
  • kościół Świętego Jakuba Większego,
  • kościół Ignacego Loyoli,
  • zespół kamienic okalających plac i przylegające do niego uliczki,
 • cmentarny kościół Panny Marii ze Sale,
 • 1,7 kilometrowa lipowa aleja Waldsztejna wraz z willą Libosad,
 • kartuzjański klasztor w Waldicach (obecnie więzienie),
 • synagoga.
Synagoga w JiczynieSynagoga v Jičíně

Historia

Okolice Jiczyna, dzięki dobrym warunkom geograficznym i klimatycznym są zamieszkane już od ośmiu tysięcy lat. Intensywne zasiedlanie przez pierwszych osadników przebiegało przez szóste i pierwszą połowę piątego tysiąclecia przed naszą erą. Rozwijało się w epoce kamienia i epoce brązowej (kultura unietycka i ludność pól popielnicowych).

Pierwsza wzmianka o tym pierwotnie królewskim mieście pochodzi z roku 1293, a jego pierwszą znaną właścicielką była czeska królowa Guta. Jiczyn został zbudowany w latach 1297-1304. Miastem królewskim był do 1337 roku, potem należał do znanych rodów Vartenberków, Trčków z Lípy i Smiřických ze Smiřic. Po bitwie na Białej Górze właścicielem i dziedzicem krainy w ramach ugody stał się wojewoda Albrecht Wacław Euzebiusz z Valdštejna (najbogatszy po cesarzu człowiek w monarchii austriackiej), pod którego rządami zaszła największa przemiana miasta, pierwotnie o drewnianej zabudowie. W czasie jego panowania - kiedy w Europie szalała wojna trzydziestoletnia, a w Czechach był głęboki kryzys - cesarski generał budował w Jiczynie swoją rezydencję. W okresie największego upadku miasto przeżywało intensywny rozwój, ponieważ był nie tylko bystrym wojewodą, ale świetnym politykiem i ekonomistą. Miał on prawo wybijania monet oraz nadawania tytułów szlacheckich. Z tych czasów pochodzi określenie "Terra Felix" ("szczęśliwa ziemia") - obszar, który omijały walki, i w którym obowiązywało inne prawo.

W 1813 roku cesarz Franciszek I został zaproszony przez Ferdynanda z Trauttmansdorffu na jiczyński zamek, aby ze swoimi sojusznikami (car Alexandr I przebywał w Opočně, pruski król Fridrich Vilém III w Ratibořicích) przygotować wspólny plan przeciwko napoleońskiej Francji. Życie w mieście wyraźnie zmieniała wojna prusko-austriacka w 1866 roku. Bitwa z 29 czerwca stała się punktem zwrotnym toczącej się wojny. To spotkanie ujawniło wszystkie niedostatki w uzbrojeniu austriackiej armii.

Ostatnim szlacheckim rodem, właścicielem Jiczyna i okolic, byli Trauttmansdorffowie. W 1936 roku lokalne władze odkupiły na cele publiczne grunty, zamek i willę Libosad z loggiami.