Łączna liczba wyświetleń

sobota, 15 października 2016

Dżibuti

Djiboutiassemblenational.jpg
Dżibuti, Republika Dżibuti – państwo we wschodniej Afryce, nad Zatoką Adeńską i cieśniną Bab al-Mandab. Graniczy z Somalią (a dokładniej z Somalilandem), Etiopią i Erytreą.

Dawne nazwy Dżibuti: Somali Francuskie, Francuskie Terytorium Afarów i Issów.
Flaga Dżibuti
Dżibuti zajmuje obszary o charakterze pustynnym i półpustynnym. Powierzchnia górzysto-wyżynna, charakterystycznym krajobrazem są pasma gór zrębowych (na północy góry Mabla i Goda), które stanowią przedłużenie Gór Danakilskich, położonych w Erytrei. Topografia kraju ukształtowana jest głównie przez działalność wulkaniczną. Na terenie Dżibuti znajduje się najniższy punkt Afryki - Jezioro Asal - 150 m p. p. m.
 

Klimat podrównikowy suchy, gorący, pustynny.
Arta Mountains.jpg
Dżibuti jest podzielone na 6 jednostek administracyjnych pierwszego rzędu (5 regionów i 1 miasto), które dzielą się następnie na 11 dystryktów.
Goubet.jpg Palmeraie de Dikhil.JPG
Ilustracja
Panorama Ali Sabieh
Ilustracja
Ilustracja
Panorama miasta z Dżibuti
Ilustracja
Port w Obock
Ilustracja
Tadżura
http://ichef-1.bbci.co.uk/news/560/media/images/66006000/jpg/_66006011_djibouti_tadjoura_g.jpg
http://www.afdb.org/fileadmin/_migrated/pics/Djibouti-503x179.jpg
https://images.tackk.com/mio/573221/2py6uas5/large
Djibcapital.jpg
 Tereny obecnego Dżibuti zamieszkiwały od wielu wieków plemiona Afarów i Issów, które prowadziły stałe kontakty handlowe z Arabami. Doprowadziło to do przyjęcia przez nich islamu jako własnej religii. W 2. połowie XIX wieku Francuzi zainteresowali się terenami Rogu Afryki, położonymi nad Zatoką Adeńską. W latach 80. XIX wieku Francuzi utworzyli w tym regionie protektorat Somali Francuskie z gubernatorem Léoncem Lagardem. Somali Francuskie stało się jedną z francuskich kolonii w Afryce. W roku 1947 kolonia zyskała status terytorium zamorskiego Francji, a w roku 1967 nazwa została zmieniona na Francuskie Terytorium Afarów i Issów. 27 czerwca 1977 roku Terytorium uzyskało niepodległość pod nazwą Dżibuti. Na czele Republiki Dżibuti stanął Hassan Gouled Aptidon.
W latach 90. kraj doświadczył wojny domowej i klęski głodu. Konflikt spowodowany był rywalizacją pomiędzy rządzącymi Issami i opozycyjnymi Afarami. Rząd wsparty został zbrojnie przez Francję. W roku 1994 walki zakończyły się porozumieniem pokojowym.
W 2008 roku odbył się konflikt graniczny między Dżibuti i Erytreą który pozostał nierozstrzygnięty. Dżibuti wsparte zostało w konflikcie przez rząd Francji. Obecnym prezydentem Dżibuti jest Ismail Omar Guelleh.
Namorzyny podczas odpływu
Namorzyny podczas przypływu
Aral Beach (145950087).jpg Hotacadjib.jpg Church in Djibouti (city).jpg