Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 22 września 2016

Olej kokosowy

http://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/7WUktkpTURBXy9lNmJlNzUwNWYyODU4MDk3ZGVmNjk0MWMzNjhjZjE5NC5qcGeTlQMAzJDND2zNCKyTBc0DFM0BvJUH2TIvcHVsc2Ntcy9NREFfLzE0MGIxY2ZlN2YwYWM1MmVkYzAxMGQ3MDk3OGU4NGJlLnBuZwDCAA

Olej kokosowy zrobił w ostatnich latach zawrotną karierę, przede wszystkim w dziedzinie kosmetyki, choć i w kuchni jest coraz bardziej popularny. Jest kosmetykiem uniwersalnym: może z powodzeniem zastąpić krem do twarzy, płyn do demakijażu, balsam do ciała, oliwkę do masażu, olejek do zmiękczania skórek przy paznokciach, odżywkę do włosów oraz maść na przesuszone lub zniszczone przez słońce partie ciała. Biorąc pod uwagę jego stosunkowo niską cenę, trudno się dziwić, że odkąd jest tak łatwo dostępny, zrobił prawdziwą furorę, zwłaszcza wśród fanek kosmetyki naturalnej.
https://www.zdrowy-olej.pl/media/wysiwyg/orzech-kokosowy.jpg
Olej kokosowy ma postać białego bloku (stąd często nazywany jest masłem kokosowym), stan ciekły - jako żółty olej - uzyskuje powyżej 25°C. W postaci najczęściej występującej na rynku - rafinowanej - jest niemal bezzapachowy, najbardziej naturalny - tłoczony na zimno - pachnie kokosem.
Bogaty w cenne witaminy (zwłaszcza witaminę C i E) oraz składniki mineralne (potas, sód, żelazo), zawiera głównie nasycone kwasy tłuszczowe (aż 90%, w tym wyróżnić można kwasy laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, kaprylowy, kaprynowy, stearynowy, kapronowy) oraz niewiele nienasyconych kwasów tłuszczowych (kwasy oleinowy, eikosenowy, linolowy, linolenowy).

Przyjrzyjmy się bliżej, do czego może nam się przydać ten cudowny środek:

Twarz - olej kokosowy zawiera odporne na temperaturę, naturalne antyoksydanty oraz witaminę E - składniki przedłużające młodość naszej skórze, wygładzające zmarszczki, niwelujące starcze przebarwienia. Jest też znakomitym nawilżaczem dla suchej, wrażliwej i atopowej skóry; osoby o cerze tłustej lub mieszanej powinny go jednak używać miejscowo, ponieważ należy do składników komedogennych (zaskórnikotwórczych).

Ciało - tu sprawdza się najlepiej: zatrzymuje wilgoć w skórze, delikatnie natłuszcza (ale bez nieprzyjemnej klejącej warstwy), silnie regeneruje, działa też antybakteryjnie (kwas laurynowy).

Rany, wypryski, uszkodzone partie ciała - dzięki zawartości cennych składników przyspiesza gojenie

Oparzenia słoneczne - chłodzi skórę i zmniejsza zaczerwienienie

Regeneracja i nawilżenie włosów - wygładza, nawilża i chroni suche, matowe włosy. Na tym polu zasłynął w ostatnich czasach chyba najbardziej - dziewczyny wręcz oszalały na punkcie kokosowego olejowania, i rzeczywiście w większości przypadków sprawdza się rewelacyjnie, zarówno jako samodzielna, najlepiej całonocna odżywka, jak i jako dodatek do kosmetyków drogeryjnych czy też nawilżające serum na końcówki. Jednak uwaga - włosy o dużym stopniu porowatości nie zawsze dobrze reagują na olej kokosowy - stają się jeszcze bardziej suche i sianowate.
https://www.zdrowy-olej.pl/media/wysiwyg/olej-kokosowy-sklad.png

Środek do stosowania miejscowego na problematyczne partie ciała: przesuszone usta, okolice oczu, skórki przy paznokciach, suche łokcie i kolana - wspaniale regeneruje i natłuszcza.

http://www.olejkokosowy.net.pl/img/olej-kokosowy.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz