Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 5 października 2015

Reims

http://savepic.su/4996944.png
Reims – miasto i gmina w północno-wschodniej części Francji w regionie administracyjnym Szampania-Ardeny, w departamencie Marna. Położone w odległości ok. 160 km od Paryża nad rzeką Vesle.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Gare de Reims.
Dworzec kolejowy w Reims
Najstarszym zabytkiem w Reims jest La Porte de Mars (Wrota Marsa), rodzaj trójarkadowego łuku triumfalnego o długości 33 metrów i wysokości 13 metrów, powstałego prawdopodobnie ok. 300 r. n.e.

 
Ważniejsze zabytki
  • ratusz miejski z XVIII wieku
  • synagoga
 Synagoga w Reims
  • Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux-Arts), w dawnym opactwie St Denis z kolekcją malarstwa francuskiego z XVII i XVIII wieku oraz tapiserie.
  • Katedra Notre-Dame w Reims (Cathedrale Notre-Dame de Reims) jest uznawana za najbardziej harmonijną i „klasyczną” w proporcjach katedrę we Francji. Wiele sławy Reims zawdzięcza katedrze, miejscu koronacji prawie wszystkich królów, począwszy od Chlodwiga w V wieku. Dwuwieżowa fasada katedry przypomina swym wyglądem fasadę paryskiej Notre-Dame. W obydwu świątyniach z fasad wyrastają nie przykryte hełmami wieże. W fasadzie znajdują się trzy ogromnych rozmiarów portale. Są tak duże, że w tympanon środkowego wbudowana została rozeta. Druga z rozet znajduje się ponad portalem. Po obydwu jej stronach wybudowano strzeliste gotyckie okna oświetlające dwie boczne nawy. Trójnawowa katedra ta jest bazyliką, co oznacza, że dwie nawy boczne są niższe od nawy głównej (długość 138 m). Wieńczący je dach zdobiony jest licznymi rzeźbami, częściowo przeniesionymi z pałacu biskupiego. W oknach katedry znajdują się XX-wieczne witraże Marca Chagalla. Nieopodal katedry znajduje się pałac arcybiskupi (Palais du Tau).
 Cathédrale de Reims et Palais du Tau.jpg
  • romańska Bazylika św. Remigiusza wzniesiona z inicjatywy opata Airarda w latach 1005-1034 w miejscu wcześniejszego kościoła konsekrowanego w 852 roku przez arcybiskupa Hinkmara.
 
Najważniejsze place Reims
  • Place Royale z pomnikiem Ludwika XV
  • Place du Parvis z pomnikiem Joanny d’Arc
 
Najważniejszą ulicą Reims jest Rue de Vesle, która przecina miasto z południowego zachodu na północny wschód, przechodząc przez Place Royale.
 
Palais du Tau, Reims.jpg