Mikronezja, Sfederowane Stany Mikronezji (Micronesia) – państwo na Oceanie Spokojnym obejmujące większą część wysp Mikronezji, często używana jest dla tego kraju nazwa Federacja Mikronezji, lecz jest ona błędna.
Mikronezja była w przeszłości Powierniczymi Wyspami Pacyfiku – obszarem powierzonym przez ONZ administracji Stanów Zjednoczonych. W roku 1979 Mikronezja przyjęła konstytucję, a w 1986 na mocy Porozumienia o Wolnym Stowarzyszeniu uzyskała niepodległość.
W skład Sfederowanych Stanów Mikronezji wchodzą 4 stany:
– stolica: Weno
– stolica: Kolonia
|
Kamienny pieniądz na Yap |
Historia
Przodkowie dzisiejszych Mikronezyjczyków
osiedlili się w tym rejonie już 4 000 lat temu. Rozproszone, prymitywne
osady stopniowo ewoluowały w kierunku bardziej spójnej ekonomicznie i
religijnie cywilizacji skoncentrowanej na wyspie Yap.
Od V do XV wieku
położony opodal Pohnpei zespół sztucznych wysepek połączonych siecią
kanałów był siedzibą dynastii Saudeleur, która swoim panowaniem
obejmowała blisko 25 000 ludności. Nan Madol z powodu swojej specyficznej budowy bywa często nazywany Wenecją Pacyfiku.
W roku 1899 Mikronezja weszła do niemieckiej strefy wpływów, a od 1914 była zarządzana przez Japończyków. Gdy Japonia wystąpiła z Ligi Narodów w 1933, organizacja zażądała zwrotu wysp, ale Japończycy uznając je za swoją kolonię anektowali je ostatecznie w 1934. W roku 1947 ONZ włączyła ten obszar do Powierniczego Terytorium Wysp Pacyfiku pod kontrolą USA.
Podczas II wojny światowej w pobliżu wyspy Truk bazę swoją miała flota japońska, a w lutym 1944 w miejscu tym odbywała się Operacja Hailstone – jedna z najważniejszych bitew morskich całej wojny.
10 maja 1979 cztery dystrykty Terytoriów Powierniczych zatwierdziły konstytucję i przyjęły miano Sfederowanych Stanów Mikronezji. Od 3 listopada 1986 Mikronezja pozostaje w wolnym stowarzyszeniu ze Stanami Zjednoczonymi.
|
Manta |
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz