Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 30 marca 2015

Krym


http://img2.garnek.pl/a.garnek.pl/019/144/19144609_800.0.jpg/krym-jaskolcze-gniazdo.jpg
Jaskółcze Gniazdo

Półwysep Krymski, Krym  – półwysep w północnej części Morza Czarnego, zwany w starożytności Chersonezem Taurydzkim bądź Taurydą, połączony jest z lądem tylko wąskim Przesmykiem Perekopskim, pomiędzy Morzem Czarnym i Azowskim, a od Rosji oddzielony Cieśniną Kerczeńską. Powierzchnia ponad 27 tys. km².
Krym de iure należy do Ukrainy, de facto zaś w 2014 Rada Najwyższa Republiki Autonomicznej Krymu ogłosiła deklarację niepodległości Autonomicznej Republiki Krymu, a następnie Republika Krymu po referendum anektowana przez Rosję w postaci nowopowołanego Krymskiego Okręgu Federalnego Rosji. Ze swojej strony Rada Najwyższa Ukrainy zadeklarowała wprowadzenie na Krymie prawa regulującego życie na terenach okupowanych. Deklaracja niepodległości Krymu i wynikające z niej akty nie zostały uznane przez władze Ukrainy i większość społeczności międzynarodowej.

W części wschodniej, obok Cieśniny Kerczeńskiej, wznoszą się góry Jaiłu, otaczające cały brzeg południowy i ku północy rozdzielające się na kilka równoległych łańcuchów gór, pokrytych gęstym lasem. Na północy przechodzą w step, zajmujący większą część półwyspu. Najwyższym szczytem Gór Krymskich jest Roman-Kosz o wysokości 1545 m n.p.m., 
 drugim szczytem – Czatyr-Dah (starożytne Mons Trapezus, 1527 m n.p.m.).
Na południu Krymu znajduje się dużo malowniczych miejscowości, warowni, ruin starożytnych gmachów, klasztorów, meczetów tatarskich, pięknych ogrodów i gajów oliwnych, natomiast w części północnej Krymu się ich prawie nie spotyka. Klimat łagodny umożliwia rozwój roślinności o charakterze podzwrotnikowym. Doliny, poprzecinane strumieniami i zatokami, są żyzne i urodzajne.
Krym dzieli się na trzy rejony:
  • Krym Górski – obejmujący południową część półwyspu;
Aj-Petri w pobliżu Ałupki
Yaylâ Dağ
  •  Krym Stepowy – obejmujący równinną część północną;
  • Półwysep Kerczeński – we wschodniej części.
Z ogólnej liczby 1657 rzek na Krymie tylko 150 ma ponad 10 km długości. Najdłuższą jest Sałhir (232 km), 
 Sałhyr
a w dalszej kolejności Alma (84 km), Kacza (69 km), Belbek (63 km), Bułhanak (52 km) i Czorna (41 km). Większość rzek jest okresowa – wysychają latem, nie dopływając do morza, a woda pojawia się w nich dopiero na przełomie lutego i marca.
W tym okresie zwiększają aktywność także znane wodospady krymskie. Najwyższy z nich, Uczan-Su (z tat. „padająca woda”), ma 98,5 m wysokości, ale latem prawie zanika. 
 http://crimea.4merlin.com/uchansu/uchansu2.jpg

Natomiast największy wodospad Krymu, Dżur-Dżur, który ma 15 m wysokości, jest aktywny cały rok.
.
Południowa część Krymu, obejmująca Góry Krymskie i wybrzeże czarnomorskie ma duże walory turystyczne i w jej gospodarce turystyka ma duże znaczenie. Zawirowania polityczne i działania wojenne spowodowały poważny spadek ruchu turystycznego w pierwszej połowie 2014 roku.
http://img2.garnek.pl/a.garnek.pl/019/144/19144609_800.0.jpg/krym-jaskolcze-gniazdo.jpg
Jaskółcze Gniazdo
 http://www.dobra-rada.pl/sites/default/files/imagecache/article_image/images/cruise_ship_travel_holidays_vacation_sea.jpg
 http://www.banzaj.pl/pictures/swiat/Krym/Krym%20(3).jpg
Do najpopularniejszych atrakcji zalicza się czarnomorskie plaże na południowym brzegu półwyspu, Góry Krymskie z kilkoma udostępnionymi jaskiniami oraz licznymi atrakcjami krajobrazowymi, zabytki Gór Krymskich. Do tych ostatnich należą średniowieczne tzw. skalne miasta: Czufut-Kale, Eski-Kermen,  
 
Bakła, Cziłter-Koba, Cziłtier-Marmara, 
Kaczi-Kalon,  
 
Kyz-Kermen,  
 
Mangup,  
 
Skalne klasztory Inkermanu 
 
wraz z twierdzą Kałamita, Szułdan, Tepe-Kermen, twierdza Siujreńska; zabytki tatarskie, zwłaszcza Bachczysaraj i zabytki wybrzeża południowego: w tym bizantyjskie (np. Chersonez Taurydzki) i genueńskie (np. fortyfikacje Sudaku) miasta i twierdze oraz Sewastopol, mający duże znaczenie jako miasto-symbol wojny krymskiej i walk o Krym w czasie II wojny światowej. Na półwyspie Kerczeńskim atrakcją turystyczną są m.in. wulkany błotne.

https://www.fostertravel.pl/zdjecia/miejsca/jalta/jalta-popularny-kurort-nadmorski-na-ukrainie-252775.jpg
Jałta


http://kalejdoskop.h2.pl/krym/2010-krym/massandra/DSC_0962_DxO.jpg
Wzniesiony w 1881 roku pałac cara Aleksandra III w Górnej Massandrze


http://i.wp.pl/a/f/jpeg/32027/alupka_krym800_givaga_-_fotolia.jpeg
Ałupka - pałac




Główne miasta:
Neapol Scytyjski – mauzoleum w Symferopolu
Sevastopol-city,port.jpg
Sewastopol

 http://www.globtroter.pl/zdjecia/ukraina/b159364_ukraina_krym_sewastopol.jpg

http://de.academic.ru/pictures/dewiki/99/chersonez_sewastopol1.jpg

http://kultour.pl/foto/jalta/2.jpg

http://i.iplsc.com/-/0000410H72O851RR-C116.jpg
Sewastopol

Bakczysaraj -Wielki Meczet Chan-Dżami przy pałacu
Eupatoria - Meczet Dżuma-Dżami
Bałakława - Widok na zatokę
Jałta
Sudak - Panorama,  widok z murów twierdzy
Teodozja - Panorama miasta i portu, po lewej – ruiny twierdzy genueńskiej
Kercz -  Ruiny Pantikapajonu
Ałupka - Pałac Woroncowa
Ałuszta - Wieża obronna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz