Łączna liczba wyświetleń

środa, 21 stycznia 2015

21 stycznia - Dzień Babci

http://blogiceo.nq.pl/informacje/files/2013/01/dzien-babci-h1.jpg
 https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgr4d2SMwrC9fPQCi1Il3tOBvPjPSlRoJfQ9iLgKJ_fIGvQzTZOplVToA9lEbYZlf7GirWuH764TS6kgKpG2FbDgZpXyIcId9PaF0GbJX4zmn5yXcUvO_m8BDtxms0lMBaAMoq1UJzAdcs/s1600/zycenia+dzien+babci2.png


Wszystkim Babciom Nowa Jesień
Niech pogodne dni przyniesie.
Bezdeszczowe, bez markotne
Jak w dzienniczkach naszych stopnie
 

  Kto mnie może kochać więcej?
Zmarznę - grzejesz moje ręce
Zszywasz spodnie, budzisz rano
Miód smarujesz mi na chlebie
Ty mnie kochasz – a ja babciu
Bardzo, bardzo kocham Ciebie.

  http://blizejprzedszkola.pl/upload/files/dzien_babci.jpg

 W dniu tak uroczystym, w dniu Twojego święta,
składam Ci życzenia, o Tobie pamiętam.
By życie Twe było kwiatami usłane,
tak piękne i czyste jak letni poranek.

  zW1.png


 Kochana Babciu - zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu jest fajnie:
i w deszczu i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować
i skromny bukiecik kwiatów darować.

 zW1.png
Dzień Babci – święto obchodzone dla uhonorowania babć; w dzień ten wnuki składają życzenia swoim babciom. W Polsce obchodzone 21 stycznia, w tym samym dniu w Bułgarii i Brazylii, a w Hiszpanii – 26 lipca. We Francji jest to święto ruchome i obchodzone jest w pierwszą niedzielę marca.

Obchody

Pomysł powstania święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Już rok później święto to zaczął popularyzować „Express Poznański”. W roku 1966 również „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „dniem babci”. Później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka.



W Rosji, jesienią 2009 roku, pojawiło się nowe, rodzinne święto – „Dzień babci i dziadka” (ros. День бабушек и дедушек). Jednakże, jak podaje Press-Center (ros. пресс-центр „АиФ”) 15 października 2009, jest to Rosyjski Dzień Babci (ros. Российский День Бабушки). Brak oficjalnej daty obchodów.


 [​IMG]

Amerykańskim (w USA i Kanadzie) odpowiednikiem dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków, ang. National Grandparents Day. Nie jest więc świętem rozdzielonym na dwa dni.
W USA jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy Labour Day, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA, jak i Kanadzie. Tak więc Dzień Dziadków w obu krajach również obchodzony jest we wrześniu.
Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song For Grandma And Grandpa („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego dnia jest niezapominajka.
W szkołach, kościołach i domach spokojnej starości organizowane są uroczystości. Święto celebruje się także w gronie rodzinnym przy ogniskach czy grillach. Dzień ten ma za zadanie uświadomić dzieciom, jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom. Wnuki są zachęcane do pomocy najstarszym członkom rodziny.


W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.

Otie en kleinkind - Odoorn.jpg
Pomnik babci i wnuczki w Odoorn (Holandia)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz