Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 26 września 2016

Siedmiu olbrzymów na Uralu

tajemnicze-miejsca-3

Na płaskowyżu w rosyjskiej republice Komi znaleźć można siedem skalnych filarów nazywanych przez mieszkańców siedmioma silnymi mężczyznami. Według ludowych podań wznoszące się na wysokość od 30 do 37 metrów ostańce są pozostałością po samojedzkich gigantach, którzy wędrując przez płaszczyznę zostali zamrożeni.
Geolodzy nie są pewni przyczyn powstania takich formacji – niektórzy uważają je za efekt erozji, inni za ostańce wulkaniczne.

 image

image

Opowieść o Siedmiu Gigantach strażnikach Rosji

Wyobraźcie sobie wielką przestrzeń tundry,nikt raczej z własnej woli nie chciałby tu zajrzeć i nagle w tej dalekiej głuszy stoi siedem niezwykłych wielkoludów. To olbrzymie skały znane jako Siedem Giantów a potocznie mówi się o nich, że jest to siedmiu strażników strzeżących granic Rosji. Nie jest łatwo się do nich dostać,stoją na terenie republiki Komi i stanowią prawdziwe wyzwanie dla zapalonych traperów.

image
Legenda głosi iż oto dawno, dawno temu wielcy giganci pochodzący z rodu Samojedów wędrowali przez góry Uralu siejąc spustoszenie u miejscowej ludności i robiąc wielkie szkody. Rozgniewało to bardzo jednego z czarowników rzucił na grupę czar i zamienił ich w kamień.
Wystarczy na nich spojrzeć jak stoją wpatrzeni w oddalony nieco dalej od nich górotwór, całkiem jakby słuchali zaklęcia wypowiadanego z ust czarownika.

image

Dzisiaj wiadomo, iż te olbrzymie skały mają około 35-40 metrów wysokości. Obecnie są dość popularną atrakcją turystyczną pokazywaną wytrwałym turystom w Rosji. Pogoda tam zmienia się bardzo szybko, może nawet parę razy w ciągu dnia.