Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 27 września 2016

iPod


IPod in the wild (2532800270).jpg

W 2001 roku zanim Apple i Samsung zaczęły nas bombardować swoimi niesamowitymi Smarthphonami na rynku pojawił się iPod – gadżet, który zmienił sposób w jaki korzystamy z urządzeń przenośnych i słuchamy muzyki. Mówiąc w największym skrócie – pojawiły się odtwarzacze MP3, które zastąpiły płyty CD, a te z kolei wcześniejsze kasety i płyty winylowe, odsyłając wszystkie te urządzenia do lamusa.

Ipod 5th Generation white bijgewerkt.jpg

iPod to wspólna nazwa rodziny przenośnych odtwarzaczy multimedialnych, produkowanych przez firmę Apple.
Niektóre z nich mogą działać w roli dodatkowego dysku twardego dla komputera stacjonarnego lub laptopa, natomiast iPod w najnowszej wersji, iPod touch, stanowi wielofunkcyjny komputer osobisty typu palmtop z systemem operacyjnym iOS i bezprzewodowym dostępem do internetu.

 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/91/IPod_Nano_4G_black.jpg

iPod jest obecnie najpopularniejszym odtwarzaczem na świecie, dominującym na rynku amerykańskim, wielokrotnie przewyższając sprzedaż nawet takich firm jak Creative czy Sony. Do tej popularności przyczynił się sklep muzyczny Apple – iTunes Store, a także nietypowe wzornictwo i interfejs, strategia marketingowa i sprzedaży, zwłaszcza na rodzimym rynku.


Najnowsze iPody wyposażone są albo w dysk twardy o pojemności 160 GB w iPod classic albo w pamięć typu flash – 2 GB lub 4GB w iPod shuffle, 8 GB lub 16 GB w iPod nano oraz 8 GB, 32 GB lub 64 GB w iPod touch.
Bateria zazwyczaj umożliwia ciągłą pracę od zaledwie nieco ponad 3 godzin do aż 40 godzin, w zależności od odtwarzacza i wykonywanych przez niego funkcji. Odtwarzanie lokalnego zasobu muzyki stanowi najmniejsze obciążenie baterii i pozwala na najdłuższe użytkowanie przy zasilaniu baterią, natomiast bezprzewodowe przeglądanie internetu przy jednocześnie włączonym odtwarzaniu lokalnego zasobu muzyki w przypadku iPoda touch na najkrótsze.
Oryginalne oprogramowanie iPoda umożliwia odczytywanie plików muzycznych w formatach: AAC (od 16 do 320 Kb/s), MP3 (CBR 32–320 Kbps i VBR), Apple Lossless, WAV, AIFF oraz Audible. Ponadto, od wersji iPod photo umożliwia przechowywanie i oglądanie plików graficznych w formatach: JPEG, BMP, GIF, TIFF oraz PNG, natomiast od przedstawionej 12 października 2005 wersji iPod video odtwarza pliki wideo w formatach MP4 wraz z H.264. Oprogramowanie iTunes pozwala także na automatyczną konwersję plików WMA na dowolny z obsługiwanych formatów jedynie na platformie Windows.
Początkowo iPody wyposażone były w monochromatyczny wyświetlacz. Obecnie wersje iPod, iPod nano i iPod touch są wyposażone w kolorowy wyświetlacz, natomiast iPod shuffle nie ma go w ogóle.

Zmniejszony wyświetlacz posiada iPod nano; jest to ekran o przekątnej nieco ponad 2 cale. W największy wyświetlacz, o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 960 × 640 przy 326 ppi, wyposażono iPoda touch czwartej generacji (wcześniej 480 × 320, 163 ppi), odtwarzającego pliki wideo, a także bezprzewodowo w internecie pliki PDF i pliki w formacie MS Windows .doc za pomocą przeglądarki Safari. Ekran iPoda touch to nie tylko wyświetlacz, bowiem na całej powierzchni posiada także programowalny interfejs dotykowy Multi-Touch. iPod touch jest wyposażony w zmodyfikowany system operacyjny Mac OS X 10.5 i bezprzewodowy dostęp do internetu na zasadzie Wi-Fi 802.11 b/g, dzięki czemu odstaje od wcześniejszych iPodów jako sztucznie ograniczony przez producenta palmtop, a nie zwykły odtwarzacz muzyki czy wideo. Obecnie wykorzystanie jego pełnych możliwości wymaga nieoficjalnych modyfikacji, jednak Apple Inc. zapowiedziało udostępnienie w lutym 2008 warsztatu programisty (SDK) dla iPoda touch/iPhone'a, na nieokreślonych jeszcze warunkach.
Do iPodów dostępnych jest wiele akcesoriów, takich jak stacje dokujące, zestawy samochodowe, piloty czy tunery radiowe, dostarczanych przez Apple'a jak i współpracujących z nim dostawców. Bardzo popularne są różnego rodzaju etui z uwagi na łatwe rysowanie się obudów tych odtwarzaczy.