Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 29 września 2016

Gorzki Melon

Gorzki Melon (Momordica charantia)

INNE NAZWY


  • Balsamka Ogórkowata
  • Karavella
  • Karela
  • Kathilla
  • Momordica Charantia
  • Przepękla Ogórkowata
Gorzki melon jest rośliną rosnącą w tropikach. Można go znaleźć w niektórych częściach Afryki wschodniej, w krajach karaibskich oraz w Ameryce Południowej. Gorzki melon jest tam używany jako pożywienie oraz jako lekarstwo na wiele problemów zdrowotnych. Jaka nazwa rośliny, taki jej smak - gorzki melon naprawdę smakuje bardzo gorzko. Chociaż nasiona, liście oraz pnącza melona gorzkiego mogą być używane, to tak naprawdę tylko owoc jest najbezpieczniejszą i najbardziej rozpowszechnioną czźścia rośliny wykorzystywanej w medycynie naturalnej.
Melon gorzki to roślina jednoroczna, posiadająca cienką łodygę, o długości do 5 m, pnącą lub płożącą się. Liście melona gorzkiego mają kształt serca, które są odcinkami głęboko wcinane. Kwiaty melona gorzkiego są koloru żółtawego i lejkowatego kształtu. Owocem zioła jest jagoda osiągająca długość do 20 cm. Owoc melona gorzkiego przypomina wyglądem ogórek, jest kolczasty, żółto-pomarańczowy, brodawkowaty oraz pękający. Miąższ owoca melona gorzkiego jest koloru szkarłatnego. Owoce spożywa się jako warzywa lub używa jako przyprawę do potraw. Melon gorzki przypomina w smaku curry.
W krajach Dalekiego Wschodu melon gorzki jest bardzo popularnym warzywem i często stosowanym w tamtejszej kuchni. Melon gorzki może być mieszany z innymi warzywami i dodawany do potraw mięsnych.
Można suszyć plasterki owoca melona gorzkiego, z których następnie możemy przygotowywać herbatki ziołowe. Jeżeli nie jesteśmy w stanie „polubić” gorzkiego smaku melona, wówczas możemy namoczyć pokrojone plastry zioła w wodzie wymieszanej z solą przez kilka godzin. Następnie plastry zioła są odciskane, i w ten sposób zioło traci swój gorzki smak.
W krajach tropikalnych gorzki melon znalazł szerokie zastosowanie w leczeniu wielorakich problemów zdrowotnych. I tak na przykład sądzi się, że preparaty sporządzone z melona gorzkiego mają właściwości przynoszenia ulgi w takich dolegliwościach zdrowotnych, jak liczne infekcje, rak oraz cukrzyca. Zarówno liści jak i owocu melona gorzkiego używano do sporządzania herbaty oraz do produkcji piwa lub do przyprawiania zup na Zachodzie. Jagody melona gorzkiego wytwarzają wosk, którego można używać do produkcji świeczek.

http://polakuleczsiesam.pl/wp-content/uploads/2016/08/gorzki-melon.jpg

SUROWCE LECZNICZE


ZASTOSOWANIE

Niedojrzały owoc melona gorzkiego jest używany w leczeniu zaawansowanych przypadków cukrzycy. Natomiast dojrzały owoc melona gorzkiego jest środkiem wzmacniającym żołądek oraz wywołującym menstruacje. W Turcji, owoc melona gorzkiego wykorzystuje się w leczeniu wrzodów. W Indiach Zachodnich owoca melona gorzkiego używa się jako środka leczącego w przypadku robaków, kamieni moczowych oraz gorączki. W kuchni indyjskiej melona gorzkiego używa się do potraw. Sok z owoca melona gorzkiego używany jest jako środek przeczyszczający. Zioło to jest również przepisywane na kolkę oraz gazy. Napar z liści melona gorzkiego jest stosowany w leczeniu problemów z wątrobą oraz zapalenia okrężnicy, jak też może być stosowany na wysypkowe zmiany skórne. Olej z nasion melona gorzkiego używa się na rany. Natomiast sok ze świeżo wyciśniętych liści melona gorzkiego stosuje się w leczeniu bolesnych hemoroidów. Taki sok łączy się ze szklanką mleka i pije każdego ranka przez okres jednego miesiąca. Z korzeni melona gorzkiego można sporządzić pastę i stosować ją na skórę w okolicach żylaków.
Melon gorzki to również środek leczniczy stosowany w medycynie ludowej od wieków na schorzenia systemu oddechowego. Bronchit, zapalenie krtani, katar czy przeziębienie świetnie leczy 1 łyżeczka pasty przygotowanej z korzeni melona gorzkiego zmieszanego z 1 łyżeczką wody. Pastę należy zażywac przed pójściem spać przez okres około 1 miesiąca.

Badania naukowe potwierdziły, że sok z liści melona gorzkiego jest stosowany ze skutecznością w leczeniu alkoholizmu. Pełni on rolę odtrutki w zatruciach alkoholowych, jak również jest pożyteczny w leczeniu wątroby uszkodzonej przez napoje alkoholowe.
Melon gorzki znalazł również zastosowanie w leczeniu wszelkich problemów skórnych, trudno gojących się ran, malarii, niedokrwistości, nadwagi, reumatyzmu, artretyzmu, zapalenia płuc, egzemy, bielactwa, świerzbu, trądu, kamieni nerkowych, żółtaczki, bolesnych miesiączek, jak również wzdęć. Melon gorzki posiada właściwości moczopędne oraz oczyszczające krew z toksyn akumulowanych w naszym organizmie. Zioło to jest stosowane w leczeniu osób cierpiących na cukrzycę.
Ostatnie badania naukowe przeprowadzane na jednym z amerykańskich uniwersytetów stwierdziły, że melon gorzki oprócz wyżej wymienionych właściwości leczniczych posiada także doskonałe właściwości przeciwrakowe. Okazało się, że wyciąg z tego egzotycznego owoca zawiera substancje, które potrafią zahamować wzrost komórek rakowych. Przeciwrakowe właściwości melona gorzkiego zostały udowodnione podczas testów przeprowadzanych na zwierzętach. W najbliższych latach testy takie mają być przeprowadzane na ludziach. Należy trzymać kciuki, aby te doświadczenia przyniosły podobny sukces, jak te przeprowadzone na zwierzętach.
Oprócz powyższych wymienionych problemów zdrowotnych, które można leczyć melonem gorzkim, należy zaliczyć także niestrawności żołądkowe oraz zaparcia. Mówi się, że zioła gorzkie, takie, jak melon gorzki lub piołun, świetnie nadają się na te właśnie dolegliwości. Natomiast rumianek, może trochę mniej gorzki, to równiez wspaniały sposób na złagodzenie wszelkich problemów związanych z niestrawnością i gazami. Rozważa się możliwości leczenia melonem gorzkim zakażeń wirusem HIV. Warto więc podczas wizyty na miejscowy warzywniak poszukać melona gorzkiego i stosować go częściej w naszej kuchni.

WYSTĘPOWANIE I UPRAWA

Gorzki melon pochodzi z obszarów południowej Azji i jest bardzo rozpowszechnioną rośliną występującą w tropikalnych regionach świata. Gorzki melon jest zbierany w ciągu całego roku.

 https://thumbs.dreamstime.com/t/gorzki-melon-10499975.jpg

BADANIA NAUKOWE

W latach 80-tych w Chinach były prowadzone doświadczenia naukowe, których celem było zbadanie, czy nasiona melona gorzkiego posiadają ewentualne właściwości antykoncepcyjne. Badania sugerują, że melon gorzki może wywierać szkodliwy wpływ na wątrobę. Nie mniej jednak udowodniono, że owoc melona gorzkiego obniża poziom cukru we krwi oraz w moczu.
Badania naukowe potwierdziły również, że melon gorzki posiada właściwości redukujące hypercholesterolemię oraz posiada właściwości insulinopodobne i nazywany jest jako insulina roślinna.

SKŁADNIKI

Owoce oraz liście melona gorzkiego zawierają olejki aromatyczne, alkaloidy, glukozydy, charantyny, momordycyny, oraz lecytyny, które posiadają działanie regulujace gospodarkę lipidową w naszym organizmie. Nasiona melona gorzkiego zawierają ureazę oraz alkaloidy. Owoce, liście oraz ich wyciągi posiadają właściwości lecznicze, jak również są bogate w witaminy i minerały niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. I tak melon gorzki zawiera witaminę A, C oraz witaminy z grupy B - B1 i B2. Ważny minerał zawarty w melonie gorzkim to żelazo. Stwierdzono, że regularne stosowanie preparatów sporządzonych z melona gorzkiego zapobiega nadciśnieniu tętniczemu.

 http://www.abcwietnam.pl/images/stories/rozne/wietnam-gorzki-melon.jpg

DAWKOWANIE

Ci, którzy tolerują gorzki smak zioła mogą konsumowac małego melona w postaci pokarmu lub wypijać 50 ml świeżego soku dziennie. Inni mogą stosować nalewkę z melona gorzkiego w ilości 5 ml od 2 do 3 razy dziennie.

SKUTKI UBOCZNE I OSTRZEŻENIA

Zdecydowanie bardzo duże dawki soku z melona gorzkiego mogą powodować bóle brzucha oraz rozwolnienie. Małe dzieci oraz osoby cierpiące z powodu hipoglikemii nie powinny stosować melona gorzkiego ponieważ zioło to może teoretycznie pogorszyć hipoglikemię. Co więcej, osoby cierpiące na cukrzycę oraz biorące leki na hipoglikemię lub insulinę powinny stosować preparaty z melona gorzkiego tylko pod ścisłą kontrolą lekarską, gdyż zioło to może osłabić efektywność leków i prowadzić do poważnej hipoglikemii.
Należy zwrócić uwagę, że nasiona melona gorzkiego zawierają związki chemiczne, które mogą być toksyczne dla małych dzieci. Dlatego też odradza się konsumowania owoców melona gorzkiego przez dzieci. Melona gorzkiego nie powinny również konsumować kobiety w ciąży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz