Łączna liczba wyświetleń

sobota, 17 września 2016

Ciekawostki

Pawica atlas
Pawica atlas – nocny motyl z rodziny pawicowatych, uznawany za największą ćmę świata, i z tego powodu często spotykany w hodowlach. W naturze występuje w Azji Południowo-Wschodniej, w południowych Chinach i Indonezji.Pawica atlas prowadzi nocny tryb życia, żerując na liściach wielu drzew i krzewów, natomiast w dzień przesiaduje z rozłożonymi skrzydłami, na pniach. Rysunek z plam i pasków o różnych odcieniach brązu i czerwieni oraz zewnętrzna, górna krawędź skrzydeł przypominają głowę węża, zapewne dla zmylenia i odstraszenia napastników. Skrzydła osiągają powierzchnię 400 cm² przy rozpiętości 25-30 cm. Samice są większe od samców i mają biczykowate, gładkie czułki podczas gdy u samców są one wyraźnie pierzaste.
Dorosłe Atlasy spotyka się rzadko. Po opuszczeniu poczwarki żyją zaledwie kilka dni. Aparat gębowy nie pozwala postaci dorosłej się odżywiać tak więc ma ona do dyspozycji tylko zapasy pokarmu zgromadzone podczas życia larwalnego. Dorosła samica wydziela feromony płciowe, wyczuwane przez samca za pomocą pierzastych czułków z odległości nawet 5 km. Po parzeniu samica składa jaja i ginie, podobnie jak samiec.
Tak wyglądają dwie nakładające się fale spod powierzchni wody. Zdjęcie zostało zrobione u wybrzeży jednej z hawajskich wysp.
-skrzydełka pszczół uderzają 190 razy na sekundę
-pszczoły nie rozpoznają koloru czerwonego
-energia zawarta w 30 gramach miodu, pozwoliłaby pszczole oblecieć kulę ziemską
-pszczoła w ciągu życia produkuje 1/12 łyżeczki miodu
-pszczoły miodne nigdy nie śpią.
Podczas erupcji Etny w kwietniu 2013 roku z wnętrza wulkanu wydobyły się dymne koła. Jest to bardzo osobliwe zjawisko, które zdarza się niezwykle rzadko.
Ogród w butelce.
Wewnątrz butelki, która nie była otwierana przez ponad 40 lat wytworzył się całkowicie izolowany ekosystem z własnym obiegiem wody.