Łączna liczba wyświetleń

sobota, 27 sierpnia 2016

Ile lat ma twoje serce?


Serce przeciętnego Polaka jest od niego dziewięć lat starsze. To jedna z przyczyn przedwczesnej śmierci. Z tego też powodu nie możemy dogonić innych krajów europejskich pod względem długości życia.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/21/Latidos.gif
- To właśnie choroby sercowo naczyniowe sprawiają, że żyjemy krócej niż inni mieszkańcy Europy - mówi prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia. - Co gorsza, nie zmniejszamy tych dysproporcji. W przypadku zgonów spowodowanych nowotworami różnice między Polską a Europą nie są tak duże jak w chorobach sercowo-naczyniowych. To oznacza, że mamy jeszcze dużo do zrobienia – dodaje. Z powodu chorób układu krążenia każdego dnia umiera w Polsce 476 osób.

Ile lat ma serce?

Wiek serca Polaków wyliczyli polscy naukowcy w ramach badania NATPOL 2011 wspólnie z ekspertami z Framingham Heart Study i Boston University. Prof. Michael Pencina z Boston University tłumaczy, że wiek serca określa się na podstawie dziesięcioletniego ryzyka wystąpienia u badanego chorób układu krążenia. Osoba niepaląca o zdrowym sercu z ciśnieniem i poziomem cholesterolu nie przekraczającym wartości prawidłowych ma serce, którego wiek jest równy wiekowi metrykalnemu. To znaczy, że serce ma tyle lat, ile jego właściciel. – Jeśli serce 40-latka zostaje ocenione na 50 lat, ryzyko np. zawału czy udaru u tej osoby jest takie samo jak u kogoś od niej o dziesięć lat starszego, ale mającego prawidłowe wskaźniki zdrowotne – tłumaczy doc. Tomasz Zdrojewski koordynator badania NATPOL 2011.

Serca kobiet starzeją się szybciej

Naukowcy ze zdziwieniem odkryli, że serca Polek po 45. roku życia starzeją się w zastraszającym tempie. Statystyczna kobieta w Polsce miedzy 30. a 45. rokiem życia ma serce odpowiadające jej wiekowi metrykalnemu. Statystyczny Polak w tym samym wieku ma serce już starsze od siebie o 5 lat. Sytuacja kobiet zmienia się diametralnie po 45. roku życia. Wówczas ich serca mają o 10, 15 lat więcej niż one. Taką samą różnicę odnotowano u statystycznego mężczyzny. Jednak jeszcze gorzej sprawa wygląda, kiedy Polka skończy 60 lat. Wtedy jej serce jest starsze od niej o 20 lat, podczas gdy mężczyzny o 15.
Serce mężczyzny wyprzeda go więc wiekowo już po trzydziestce. W ciągu następnych lat życia nadal przegania wiek metrykalny, ale powoli. Natomiast serce kobiety - choć jest rówieśnikiem właścicielki mającej od 30 do 44 lat - z upływem czasu starzeje się znacznie szybciej niż ona, prześcigając w tym względzie serca mężczyzn. Dane brytyjskie i amerykańskie nie wykazują tak drastycznych wyników u kobiet. - Statystyczna Polka żyje o 4 lata krócej niż Francuzka tylko ze względu na choroby sercowo-naczyniowe - mówi prof. Wojtyniak.
 
1. Prawy przedsionek
2. Lewy przedsionek
3. Żyła główna górna
4. Łuk aorty
5. Lewa tętnica płucna
6. Żyła płucna dolna
7. Zastawka mitralna
8. Zastawka aortalna
9. Komora lewa
10. Komora prawa
11. Żyła główna dolna
12. Zastawka trójdzielna
13. Zastawka pnia płucnego


ABC zdrowego serca

Ryzyko rośnie

Ryzyko choroby sercowo-naczyniowej u kobiet powyżej sześćdziesiątego roku życia wynosi 20%, co oznacza, że na każde 100 pań w tym wieku 20 zachoruje. Fachowcy szukają przyczyn takiego przyspieszenia starzenia się damskich serc. Jedną z nich jest z pewnością menopauza. Hormony kobiece chronią bowiem przed miażdżycą. Prof. Pencina uważa jednak, że tak szybkie starzenie się tego organu nie jest związane tylko z menopauzą. Być może drugim winowajcą jest nadwaga i brak aktywności fizycznej.
Chociaż serca panów nie mają takiego przyspieszenia w procesie starzenia, to jednak zaczynają wyprzedzać wiek właściciela znacznie wcześniej. Przez to mężczyźni żyją krócej niż kobiety.

Wszystko w naszych rękach

Na szczęście w przypadku wieku serca, można cofnąć czas. Zmiana diety, to znaczy ograniczenie tłuszczów zwierzęcych i zwiększenie ilości spożywanych warzyw, uprawianie sportu, redukcja nadwagi i rzucenie palenia – mogą odmłodzić nasze serca. Osobom, u których ryzyko wystąpienia poważnych problemów z układem krążenia sięga 20 %, zaleca się branie leków. Tym, u których wynosi ono od 5 do 20 % - zmianę trybu życia. Badanie NATPOL 2011 pokazało, że zmniejszenie liczby zgonów spowodowanych chorobą niedokrwienną serca w stosunku do 1990 r., Polacy w 54% zawdzięczają zmianie stylu życia, diety i rzucaniu nałogu palenia. Jedno z najbardziej prestiżowych pism medycznych „British Medical Journal” opublikuje wyniki analizy NATPOL 2011, pokazującej dlaczego Polacy żyją o 4 lata dłużej w stosunku do 1990 r. Specjaliści podkreślają, że jemy mniej tłuszczów zwierzęcych np. smalcu, mniej wieprzowiny. Coraz częściej używamy tłuszczów roślinnych, zwłaszcza oliwy. Spożywamy więcej owoców i warzyw oraz ryb. Mniej solimy nasze potrawy. Poza tym Polacy więcej się ruszają, biegają, grają w tenisa, jeżdżą na rowerach. Odsetek palących jest o 7% mniejszy niż 10 lat temu. To wszystko jednak za mało, jeśli chcemy dogonić Europę. Aby zmniejszyć ten dystans, jeszcze więcej Polaków musi zmienić tryb życia i rzucić palenie.
Tekst: Halina Pilonis

Redakcja MedOnet