Łączna liczba wyświetleń

piątek, 9 października 2015

Światowy Dzień Poczty

http://scouteu.s3.amazonaws.com/cards/images_vt/merged/swiatowy_dzien_poczty_21.jpg http://cdn3.swistak.pl/a.swistak.pl/194/604/194604726_400.jpg
Światowy Dzień Poczty (ang. World Post Day) – święto obchodzone corocznie 9 października, ustanowione przez wyspecjalizowaną organizację ONZ-Światowy Związek Pocztowy (ang. Universal Postal Union, UPU) w 1969 roku na kongresie UPU w Tokio w Japonii.
Data nie jest przypadkowa – 9 października 1874 został podpisany na konferencji w Bernie Traktat Berneński, powołujący do życia, jedną z najstarszych organizacji międzynarodowych, Światowy (Powszechny) Związek Pocztowy pod nazwą (fr.) l’Union générale des postes (ang. General Postal Union).
http://3.bp.blogspot.com/-u_yUFxtY98k/VDKBeBvXmmI/AAAAAAAABm4/eKboERqVwLk/s1600/10-09-listonosz.png
Każdego roku w ponad 150 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Poczty w różny sposób. W niektórych krajach Dzień ten obchodzony jest jako święto pracy. Wielu pocztowców wykorzystuje to wydarzenie do wprowadzenia lub promowania nowych produktów i usług. Niektóre poczty nagradzają i wyróżniają swoich pracowników za dobrą obsługę.
W wielu krajach organizowane są wystawy filatelistyczne, dni otwarte w urzędach, konferencje, seminaria i warsztaty. Organizowane są również zajęcia kulturalne, rekreacyjne czy sportowe. Wywieszane są plakaty i wydawane specjalne upominki (np. koszulki, naszywki).
http://puchatek-zabelkow.pl/wp-content/uploads/2014/10/listonosz-pat2.jpg
 W Światowy Dzień Poczty obchodzony jest również w Polsce (od 1956 roku) 'Dzień Znaczka’. Z okazji pierwszego Dnia Znaczka wydano okolicznościowy bloczek z podobiznami Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.
http://www.dmit.com.pl/files/dmit/identyfikator.jpg