Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 6 października 2015

HERBATA


Herbaciane dobre rady

Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o herbacie? Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu herbaty? I jak zadbać o to, żeby nie utraciła swojego aromatu?

  • Susz dobrej jakości powinien składać się z liści mniej więcej tej samej wielkości, nie zawierać pyłu i gałązek, a zapach powinien zgadzać się z nazwą herbaty (herbata poziomkowa nie powinna pachnieć kokosem). Na te szczegóły warto zwrócić uwagę szczególnie podczas kupowania herbaty na wagę.
  • Większość sklepów z herbatą oferuje mniejsze ilości mieszanek. Warto z tego skorzystać podczas kupowania herbaty jeszcze nam nie znanej.
  • Herbaty aromatyzowane tracą swoje walory smakowe, gdy źle są przechowywane. Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie na nie hermetycznie zamykanych naczyń. Mogą to być także puszki lub słoje.
  • Herbaty bazujące na ziołach lub owocach zwykle parzy się znacznie dłużej niż te bazujące na suszu herbacianym.
  • Przygotowując napar w czajniku nie zapomnij dorzucić jednej łyżeczki herbaty gratis - dla czajnika.
    http://www.naturaherbaty.pl/files/img/articles/13.jpg

W czym parzyć herbatę?

Dzbanki i zaparzacze do herbaty niewątpliwie cieszą oko swoim pięknem oraz różnorodnościom form. Właściwy dobór zaparzacza i imbryka podczas przygotowania napoju ma nie mniejszą wagę na aromat co właściwa temperatura i czas parzenia.

W imbryku


Parzenie herbaty w imbryku jest najłatwiejszym i najbardziej popularnym sposobem przygotowania naparu. Liście herbaty wystarczy wsypać do imbryka i zalać wodą o właściwej temperaturze. Ten sposób ma jednak dwa duże minusy. Pierwszym z nich jest oczywiście brak możliwości przerwania parzenia we właściwym momencie co powoduje, że napar często staje się zbyt mocny. Drugim problemem są unoszące się w napoju fusy, które wyglądają nieestetycznie i przeszkadzają w delektowaniu się naparem.

Wybierając w sklepie imbryk należy kierować się nie tylko estetyką wykonania, ale także kształtem "dzióbka". Źle wyprofilowany dzióbek będzie powodował rozlewanie się herbaty podczas nalewania. Warto też zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany jest imbryk, ponieważ ma to wpływ na szybkość wychładzania naparu i przenoszenie się aromatu wcześniej parzonych herbat na kolejne. Najlepsze imbryki wykonane są z porcelany lub szkła. Odradza się zakup glinianych i ceramicznych, ponieważ psują one delikatny smak herbaty.

W dzbanku z zaparzaczem


Zaparzaczce zyskały sobie uznanie koneserów, ponieważ pozwalają na swobodny przepływ wody pomiędzy liśćmi. Zaparzacz zbudowany jest z dwóch części: obszernego sitka i wieczka. Wieczko zatrzymuje aromat i substancje czynne herbaty w napoju, dając tym samym napar o optymalnym smaku i właściwościach. Szczególnie jest to ważne podczas parzenia ziół i herbat aromatyzowanych.

W sitku


Plecione z naturalnych włókien, głębokie sitka zakłada się na kubku, wypełnia się suszem herbaty i zalewa wodą. Umożliwia to swobodne rozwijanie się liści i uzyskanie naparu o pożądanym aromacie. Jest to sposób parzenia ulubionej herbaty niewymagający szczególnych umiejętności i drogiego sprzętu.

W kubku z sitkiem


Kubek z sitkiem właściwie składa się z trzech części: kubka, dopasowanego do niego sitka i przykrywki. Taka budowa sprzyja w szczególności zaparzaniu ziół, ponieważ zapobiega ulatnianiu się substancji czynnych i wiąże je w naparze.

W dwóch czajniczkach


Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest przerwanie zaparzania w momencie osiągnięcia przez napar pożądanego aromatu. Zapobiega to uzyskaniu zbyt mocnego napoju.

Parzenie herbaty w dwóch czajniczkach polega na zaparzeniu naparu w jednym z nich, a następnie przelaniu go do drugiego. Herbatę przelewa się przez sitko o drobnych oczkach, aby usunąć pływające fusy.

Rozwiązanie to ma jednak spore minusy. Pierwszym z nich jest konieczność posiadania i zmywania dodatkowego czajniczka. Drugim z nich jest złożoność procesu parzenia, ponieważ należy zadbać o ogrzanie drugiego czajniczka, gdy napar w pierwszym osiągnie optymalny aromat.

W czajniczku z wkładką


Czajniczek z dopasowanym do niego obszernym sitkiem ("wkładką") działa podobnie jak kubek z sitkiem. Pozwala jednak na zaparzenie większej ilości napoju. Liście mogą w jego wnętrzu swobodnie pływać i uwalniać swój aromat, a pokrywka zapobiega jego uciekaniu z naczynia.

Minusem jest jednak to, że czajniczek powinien być stosowany do jednego gatunku herbaty, ponieważ wyraźny aromat czarnej herbaty pozostanie w naczyniu i może zepsuć delikatny smak zielonej albo białej herbaty.

W papierowym filtrze


Niektórzy smakosze narzekają, że papierowe filtry psują smak herbaty. Może to i prawda, ale zmiana smaku jest niewątpliwie minimalna. Sposób ten jest jednak najbardziej higieniczny i wygodny, ponieważ podczas parzenia naparu wykorzystuje się nowy filtr.

W zamykanym sitku


Zamykane sitko służy do szybkiego parzenia herbaty sypanej tylko w jednej szklance. Jest ono niewątpliwie wygodne, ale zdarza się, że nadaje metaliczny posmak herbacie. Wyciąga się go ze szklanki za pomocą metalowego łańcuszka. Często sitka stają się drobnymi upominkami, ponieważ przybierają najróżniejsze kształty – od kuli, poprzez kostkę do gry aż do domku.
http://www.naturaherbaty.pl/files/img/articles/22.jpg

Herbata dobra na zęby, ale tylko gorzka

Chcesz mieć piękny i zdrowy uśmiech? Pij więcej herbaty - radzą medycy z Uniwersytetu Stanowego Illinois.

Od dawna wiadomo, że herbaciany napar jest cennym źródłem fluoru wzmacniającego szkliwo , a jego częste picie zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej. Jednak dopiero niedawno zespół medyków Uniwersytetu Stanowego Illinois pod przewodnictwem Christiny Wu odkrył związek chemiczny uniemożliwiający bakteriom wytwarzanie lepkiej mazi, powodującej silne przyleganie płytki do zębów - łatwiej ją usunąć przy szczotkowaniu. W płytce mnożą się bakterie, które wytwarzają kwasy niszczące szkliwo wywołując tym samym próchnicę.
Wedle szacunków w każdym miligramie płytki nazębnej gnieździ się ich 2,5 miliarda.

Zdaniem pani Wu picie herbaty (także czarnej) pomiędzy posiłkami zmniejsza tempo rozwoju próchnicy oraz szanse wystąpienia niektórych chorób dziąseł. Jedynym warunkiem jaki żartobliwie dodaje badaczka jest nie słodzenie napoju, ponieważ wysoka zawartość węglowodanów sprzyja rozwojowi bakterii.
http://www.naturaherbaty.pl/files/img/articles/17.jpg